Türkiye'de yaşlıların konut sorunu ve yaşlılar için özel konut tasarım gereksinimleri üzerine bir inceleme
Housing problem of elderly in Turkey and a study on requirements of appropriate housing design for elderly
- Tez No: 135581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEREN GÜVEN AKAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZt TÜRKİYE'DE YAŞLILARIN KONUT SORUNU Ve YAŞLILAR İÇİN ÖZEL KONUT TASARIM GEREKSİNİMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖÜşahGÜLPINAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK ANABİLİM DALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN Yüi 2003, Sayfa: 184 JÜri: Yrd. Doç. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN : Prof. Dr. Erkin ERTEN : Yrd Doç. Dr. H. Murat ARSLAN Yaşam suresinin uzaması, yaşlı nüfusun hızla artması, değişen aile yapısı, mevcut konutların elverişli yaşam koşullarına sahip olmaması ve ekonomik yetersizlikler gibi nedenlerle yaşlıların barınma problemi her geçen gun artmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaşlı insanların konut sorunuyla ilgili olarak yaşlıların fiziksel durumlarına, ihtiyaçlarına ve yaşamdan beklentilerine uygun nitelikte özel konutların planlanması için tasarım kriterleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla; Türkiye'de ve gelişmiş ülkelerde yaşlılara sunulan barınma biçimleri ve konut modelleri incelenmiş, Adana kentinde ilk kez Huzurevi tarafından yaşlılar için yaptırılan bağımsız yaşam birimlerinde anket çalışması yapılarak, kurum bakımı yerine yaşlıların kimseye ihtiyaç duymadan bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için konut şartlarının iyileştirilmesi ve uygun yaşam modellerinin oluşturulması yönünde çözüm önerileri getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yaşlı, Barınma, Yaşlı Yurtlan, Yaşlılar İçin Konut Tasarımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS HOUSING PROBLEM of ELDERLY IN TURKEY AND A STUDY ON REQUffiEMENTS of APPROPRIATE HOUSING DESIGN FOR ELDERLY GülşahGÛLPINAR DEPARTMENT of ARCHITECTURE INSTITUTE of NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY of ÇUKUROVA Supervisor: Assist Prof. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN Year: 2003, Page: 184 Jury: Assist Prof Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN : Prof. Dr. Erkin ERTEN : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN Because of the longer life expectancy, increased number of elderly population, changes in family structure and economic deficiencies the problem of housing for elderly is increasing everyday. In this study, physical and emotional needs of family eldercare have been researched and criteria for appropriate housing design proposals have been established. For mis purpose, Turkey's and the well developed countries' design solutions for elderly housing have been explored and first public survey in Adana among the first and only independent living units built by this city's nursing home has been conducted. In order for the existing elderly population to continue their independent life style and increase the quality of living, alternative solutions to assisted senior housing have been introduced and presented based on this survey. Key Words : Elderly, Housing, Nursing Home, Housing Design for The Elderly. n