Seralarda iklim kontrolüne yönelik bir bilgisayar programının geliştirilmesi
Construction of computer program aimed at controlling of the climate in greenhouses
  1. Tez No: 135588
  2. Yazar: ADİL AHMET YELKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ SERALARDA İKLİM KONTROLÜNE YÖNELİK BİR BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ ADIL AHMET YELKEN Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖZTÜRK Yıl : 2003, Sayfa : 49 Jüri :Prof. Dr. Ali BAŞÇETİNÇELİK Yrd. Doç. Dr. H. Hüseyin ÖZTÜRK Yrd. Doç. Dr. Hüseyin AKILLI Bu çalışmada, seralarda iklim kontrolüne yönelik bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Programın hazırlanmasında Visual Basic programlama dili kullanılmıştır. Geliştirilen programda seralarda iklim kontrolü için, iç ve dış ortamdaki; sıcaklık, bağıl nem, CO2, güneş ışınımı ve hava hıza gibi çevresel etmenler ölçülmektedir. Sera iç ortamında Ölçülen değerler bitkinin en uygun koşullarda gelişmesi için programa girilen çevresel etmen değerleri ile karşılaştırılır. Karşılaştırma sonucunda, kontrol edilmesi gereken iklim etmenine bağlı olarak, ısıtma, havalandırma, nemlendirme, aydınlatma gibi gerekli iklimlendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Anahtar Kelimeler Sera, iklimlendirme, visual basic, sera otomasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DEVELOPING OF A COMPUTER PROGRAM FOR CONTROLING OF THE CLIMATE IN GREENHOUSES ADIL AHMET YELKEN DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Asist Prof. Dr. H. Hüseyin ÖZTÜRK Year: 2003, Pages: 49 Jury : Prof. Dr. Ali BAŞÇETÎNÇELÎK Asist Prof. Dr. H. Hüseyin ÖZTÜRK Asist Prof. Dr. Hüseyin AKILLI In this study, a computer program is developed for climate control in the greenhouses by using visual basic programming language. Developed program measures the internal and external factors, which are temperature, humidity, CO2, sun radiation, and air velocity in the greenhouses. The measured values at greenhouses environment, is compared with values loaded by operator to program, in order to grow the plant in optimum conditions. As a results of comparison, program makes climate control depending on climate factor should be controlled after comparison. KeyWords: Greenhouse, climate, visual basic, greenhouse automation II