Faz kontrolu yöntemi ile ayarlanabilen 110 volt/15 amper D.C. güç kaynağı
Adjustable by phase control 110 volts / 15 amperes DC power supply
  1. Tez No: 13562
  2. Yazar: ALİREZA BEHNAM GHARAJALOU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
11 FAZ KONTROLÜ YÖNTEMİ İLE AYARLANABİLEN 1 10 volt / 15 Amper D.C. GÜÇ KAYNA?I (Yüksek Lisans Tezi) ALİREZA BEHNAM GHARAJALOU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 OZ Bu çalışmada faz kontrolü yöntemi ile 0 dan 110 volta kadar ayarlanabilen 15 Amperlik D.C güç kaynağı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Güç devresinde yarı iletken diyot ve tristör elemanları kullanılarak tam dalga kontrol devresi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan tristörlerin iletim açılarını değiştirmek suretiyle güç kaynağının çıkış gerilimininde kontrollü olması sağlanmıştır. Tristörlerin iletime geçebilmeleri ve iletim esnasında iletim açılarını değiştirebilmek için devrede kontrol kartı kullanılmıştır. Kontrol kartından elde edilen darbeler ise devrede darbe üreteci olarak kullanılan UAA 146 entegresi tarafından sağlanmıştır. Sonuçta bu yöntemle yapılan D.C. güç kaynağının çıkış geriliminin sıfır ile tam değeri arasında ayarlanması ve sistemin uzun ömürlü olması sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
11 ADJUSTABLE BY PHASE CONTROL 1 10 Volts / 15 Amperes DC POWER SUPPLY (A Masters thesis) ALİREZA BEHNAM GHARAJALOU GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES February 1991 ABSTRACT In this study a 0-110 volts - 15 amperes adjustable power supply is designed an implemented. By using diode and thyristor semiconductor components is the power stage, a fullwave rectifier circuit is implemented. The D.C. output of the power circuit is made adjustable by changing the conduction angles of the thyristors. The pulses obtained from the controller is saved by UAA 146 integrated circuit which is essentially a pulse generator. As a result of this method the D.C. output of the power supply is made adjustable and the life of the system is increased.