Sürekli metal dökümleri için döner manyetik karıştırıcı
Rotary magnetic stirrer for continuous metal castings
- Tez No: 13561
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
SÜREKLİ METAL DÖKÜMLERİ İÇİN DÖNER MANYETİK KARIŞTIRICI (Yüksek Lisans Tezi) Osman GÜRDAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1991 ÖZ Erimiş halde bulunan metallerin katılaşmaları sırasında bazı meta lurjik bozulmaların olduğu bilinmektedir. Bunlar, metal taneciklerinin eş eksenli katılaşmaması, küçük hava boşluklarının kalması, cüruf par çalarının karışması ve merkez hattındaki metal olmayan birikimlerdir. Bu bozulmalar, erimiş metalin katılaşması sırasında döner bir manyetik alanla kalıp etrafından karıştırılmasıyla en aza indirilebilmektedir. Bu çalışmada, bir inverter (güç kaynağı) ve döner manyetik alanı sağlaya cak bir stator tasarımlanmış ve prototipi yapılmıştır. ODTÜ Metalürji Mühendisliğinde 1990 yılında, prototiple yapılan“Elektromanyetik Karış tırmanın Ticari Saflıktaki Alüminyum'un Tane İriliğine Etkileri”adlı Yüksek Lisans tezinde ise tane yapısında büyük oranda (% 95) küçülme gözlenmiş ve tanecik boyutu normal katılaşmada 3,71 mm iken karıştır ma sonucunda 0,18 mm 'ye düşmüştür. II
Özet (Çeviri)
ROTARY MAGNETIC STIRRER FOR CONTINUOUS METAL CASTINGS (M.Sc. Thesis) Osman GÜRDAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1991 ABSTRACT It is known that some of metallurgical defects occur during the solidification of molten metals. These are namely non equiaxed soli dification stuructures, the remains of pinholes, entrapments of slag patches and segregation of non metal particles on the centerline. Du ring the solidification of molten metals, these defects can be reduced by stirring the molten metal around mold with a rotary magnetic fi eld. In this study, an inverter (power source) and a stator for provi ding a magnetic field were designed and a prototype was constructed. In a M.Sc. Thesis,“Effects of Electromagnetic Stiring On Grain Size of Commercially Pure Aluminium”, done with the prototype at the M.E.T.U., Metallurgical Engineering Department in September 1990, big reduction (95 %) of ratio of grain size were observed. The Grain size of free solidifiation of aluminium metal is 3.71 mm and 0.18 mm in stirred solidification. Ill