Dinamik moment ölçme seti
Dynamic torque measurement set
  1. Tez No: 13564
  2. Yazar: Ş.EYÜP KARAHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
DİNAMİK MOMENT ÖLÇME SETÎ (Yüksek Lisans Tezi) Ş. EYÜP KARAHAN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZ Bu çalışmada tasarımı yapılan ve prototipi gerçek leştirilen ölçme setiyle, devir sayısı 3000 d/d ve gücü 3 kW'a kadar olan çeşitli tipte elektrik motorlarının yol alma süresi içindeki moment-hız karakteristikleri elde edilmektedir. Döndürme momentinin stator üzerin deki etkisinden faydalanılarak tasarlanan ölçme se tinde çıkış büyüklükleri, moment ve hız ile orantılı elektriksel işaretlerdir. Bu işaretler hafızalı bir osi loskoba aktarılmak suretiyle kaydedilen moment-hız eğri lerinin inceleme ve ölçümleri yapılmaktadır. -ıı-
Özet (Çeviri)
DYNAMIC TORQUE MEASUREMENT SET (M.Sc. Thesis) Ş. Eyüp KARAHAN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1991 ABSTRACT In this study, by means of the dynamic torque measurement set designed and produced on a prototype level, the torque-speed characteristics of electrical motors with rotor speed up to 3000 r.p.m and output power up to 3 kW, have been obtained. The outputs of the system on the measurement set designed by using the turning torque effect on the stator are electrical signals proportional to torque and speed. With those signals transferred and recorded to a storage oscilloscope examining and measuring of torque and speed have been done. ¦m-