Otoyol bileşenlerinin seçiminde seldağınaklık sisteminin önemi: Pozantı-E5-Ereğli Kavşağı Otoyolu
The Importance of the artificial dyke method in motorway alignment selection: The Motorway of Pozantı-E5-Ereğli Interchange
  1. Tez No: 135708
  2. Yazar: LEVENT AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: «V» şekilli vadi, Seldağınak (yapay dayk), Akifer, Otoyol, MEZE (Maliyet - Emniyet - Zaman - Estetik), V”shaped valley, Artificial dyke, Aquifer, Motorway, TESC (Timing Environment - Safety - Cost) II
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
öz DOKTORA TEZİ OTOYOL BİLEŞENLERİNİN SEÇİMİNDE SELDAĞTNAKLIK SİSTEMİNİN ÖNEMİ: POZANTI - E5-EREĞLİ KAVŞAĞI OTOYOLU Levent AKDUMAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman Prof.Dr. Aziz ERTUNÇ Yıl: 2003, Sayfa: 145 Jüri ProfDr. Aziz ERTUNÇ Prof. Dr. İlyas YJXMAZER Yrd.Doç.Dr. Altay ACAR Toros Dağlan, Akdeniz bölgesi ile Orta Anadolu arasındaki taşımacılıkta şişeağızı durumundadır. Bu tezin ana konusu Ankara - Pozantı otoyolunun Gölcük - Pozantı kesiminin mühendislik jeolojisidir. Kırkgeçit vadisi olası otoyol seçenekleri içerisindeki üç koridorun orta kesiminde yeralanıdır. Vadi gençleşme evresindedir. Böylece derinleşmesi sonucu yatağında yerli kayaçlar açığa çıkmıştır. Ayrıca derin vadili kayalık yüzey şekli durumunu sürdürmektedir. Bu koşullar altoda, sel dağınaklık yapısını vadinin yamaçlarının birbirine en yakın olduğu kısmına (boğaz) inşaa etmek ile; (a) geniş (A>10 km2) düzlük alan, (b) yeni akifer ki kalın geçirimli (KMO"4) diye tanımlanabilen, (c) daha önce belirtildiği gibi düz geniş alan üzerinde suyuseven endüstriyel bitkilerin yetişebileceği, (d) bu bitkilendirme yolu ile birkaç yıl sonra tepeler boyunca yoğun bitki örtüsü, (e) otoyol ve yatay - dikey geometrik standartlar için elverişli geniş platform elde edilebilecektir. Bundan başka, viyadük ve tünellerin yerini yarma ve dolguların almasına olanak sağlayacaktır. Otoyol için kazılacak vadinin burun kısımlarındaki kazı işlemlerinde çıkacak malzemenin çok büyük miktarda olması otoyol inşaatının yapılması düşünüldüğü zemin olan seldağınak yapışma ait rezervuar alanını doldurmaya yetecek miktardadır. Şüphesiz bu metod ile 30 milyon m3 hacminde yeni akifer sağlanır. Daha da önemlisi sıradan yöntemlerle 400 milyon dolan aşacak olan yapım maliyeti 150 milyon dolara düşecektir. Ayrıca, otoyolun geometrik standartları ve sürüş rahatlığı önemli ölçüde artacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE IMPORTANCE OF THE ARTIFICIAL DYKE METHOD IN MOTORWAY ALIGNMENT SELECTION: THE MOTORWAY OF POZANTI - E5-ERE?Lİ INTERCHANGE Levent AKDUMAN DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Prof.Dr. Aziz ERTUNÇ Yıl: 2003, Sayfa.T45 Jury ProfDr. Aziz ERTUNÇ (Head) Prof.Dr. İlyas YILMAZER (Member) Yrd.Doç.Dr. Altay ACAR (Member) The Taurid Mountain range, between Mediterranean region and Central Anatolia, is a bottleneck from transportation point of view. This dissertation covers basically the engineering geology of the Gölcük - Pozantı section of the Ankara - Pozantı Motorway. The Kırkgeçit Creek is the middle route, out of three. It is in rejuvenation phase, so deepens its course keeping the bedrock exposed. Besides that, a highly dissected rocky grounds are developing. Under such conditions, artificial dikes which could be erected across the narrowest section (gorge) of the valley can provide (a) a large (A>10 km2) flood plain, (b) new aquifers characterized by thick and permeable (K>10A) alluvium, (c) the required condition for water - loving industrial plants over the aforesaid plains, (d) a dense vegetation over hillsides via forming terraces and irrigating a few years after the plantation, and (e) a wide platform to locate the motorway and to accommodate with high geometric standarts both horizontally and vertically. Moreover, it enables to substitute culverts and cuts for viaducts and tunnels respectively. The excess earthwork material in motorway construction would contribute to fill in the reservoirs, particularly adjacent to spurs, which will be excavated for the motorway. Conclusively this method provides a new aquifer with volume of 30 million cubic meters. More than that, it appreciably reduces the construction cost from the estimated amount of 400 million dolars to 150 million dolars. In addition to these, the geometrical standards and driving comfort increase considerably.