Anadolu otoyolu örneğinde zemin ve kaya ankrajları
Anchoring in soil and rock a case study in Anadolu motorway
- Tez No: 3839
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ERDEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ANADOLU OTOYOLU ÖRNE?İNDE ZEMİN VE KAYA ANKRAJLARI (Yüksek Lisans Tezi) Bülent ULUKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1988 ÖZ Son 15-20 yılda öngerilmeli zemin ve kaya ankraj la- rının temel mühendisliği uygulamalarında kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde de kullanımı yaygınlık kazanan, zemin ve kaya ankrajları incelenmiştir. Birinci bölümünde geniş ve derin kazıla rın ankrajlı duvar uygulaması ile desteklenmesi, ankrajlı duvar ve şevlerin stabilitesi, ankrajlarm sıyrılma yükü, zeminde ve kayada ankraj uygulaması, korozyona karşı alınacak önlemler ve ankraj deneyleri kaynaklardan araştırılmıştır. İkinci bölümde Anadolu Otoyolu Örneğinde Zemin Ve Kaya Ankrajları bir uygulama olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde stabilite analizi sonuçları değerlendirilerek tartışılmış, dördüncü bölümde önerilerde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ANCHORING IN SOIL AND ROCK A CASE STUDY IN ANADOLU MOTORWAY (M.Sc. Thesis) Bülent ULUKAN GAZİ UNIVERSITY ! INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1988 ABSTRACT ! Prestressed soil and rock anchorages have been gradually gaining importance in foundation engineering applications during the past 15-20 years. In this the sis, soil and rock anchorages which have been gaining tendency in the, construction industry during the last decade, has been studied. In the first chapter; the application and stability analysis of anchorage retaining wall in deep excavations and slopes, the ultimate capacity of anchorages, anchoring in soil "and rock, protection of anchorage against corrosion and testing procedures are investigated from different referances. In the second chapter, the anchoring studies in rock are examined in Anadolu Motorway. Third chapter discuss the results of stability analysis. Fourth chap ter presents the recommendations. Ill