Doğu Akdeniz'de yaşayan yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus De Haan, 1844) ve benekli karides (Metapenaeus monoceros Fabricus, 1789)'in yağ asidi, amino asit, mineral madde ve karotenoyit içeriklerinin mevsime bağlı değişimleri
Seasonal changes of fatty acid, amino acid, mineral and carotenoid contents of the green tiger prawn (Penaeus semisulcatus De Haan, 1844) and speckled shrimp (Metapenaeus monoceros Fabricus, 1789) inhabiting the Eastern Mediterranean
- Tez No: 135738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz DOKTORA TEZİ Doğu Akdeniz'de Yaşayan Yeşil Kaplan Karidesi ( Penaeus semisulcatus De Haan, 1844) ve Benekli Karides ( Metapenaeus monoceros Fabricus, 1789) 'in Yağ Asidi, Amino Asit, Mineral Madde ve Karotenoyit İçeriklerinin Mevsime Bağlı Değişimleri Yasemen YANAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLÎMD ALI Danışman : Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Yıl 2003, Sayfa:88 Jüri : Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Prof. Dr. Abdurrahman POL AT Prof. Dr. Gürkan EKİNGEN Doç. Dr. Abdullah DİLER Doç. Dr. Metin KUMLU Doğu Akdeniz'de yaşayan iki karides torunun (Penaeus semisulcatus ve Metapenaeus monoceros) kas dokusundaki temel besin madde bileşenleri, yağ asitleri, amino asitler, mineral madde ve karotenoyit içeriklerinin mevsime bağlı değişimi incelenmiştir. P.semisulcatus\m ortalama 63,93±0,71g; M.monoceros,\m 16,49 ±0,15 g ağırlığındaki bireyleri kullanılmıştır. Her iki karides türünde de en yüksek protein ile en düşük lipit oram yaz mevsiminde elde ecülmiştir (p0,05) P.semisulcatus'da, ortalama %54,78, M. monoceros' 'da %52,38 olarak saptanmıştır. Her iki türde baskın olan yağ asitleri C16:0, C18:0, C16:l(©-7), C18:l(©-9), C20:4(©-6), C20:5(©-3) ve C22:6(ffl-3) olup, toplam yağ asitlerinin %80'mm oluşturmuşlardır. EPA ve DHAWi oram, toplam yağ asitlerinin %20'sini oluşturmuş olup, kas dokudaki ortalama miktarı P.semisulcatus,Ğn 132,23 mg/100g, Mmonoceros,da. ise 145,51 mg/100g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS Seasonal Changes of Fatty Acid, Amino Acid, Mineral and Carotenoid Contents of the Green Tiger Prawn (Penaeus semisulcatus De Haan, 1844) and Speckled Shrimp {Metapenaeus monoceros Fabricus, 1789) Inhabiting the Eastern Mediterranean Yasemen YANAR DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Mehmet ÇELİK Year: 2003, Pages: 88 Jurry : Assoc. Prof. Mehmet ÇELİK : Prof. Dr. Abdurrahman POL AT : Prof. Dr. Gürkan EKİNGEN : Assoc. Prof. Dr. Abdullah DİLER : Assoc. Prof. Dr. Metin KUMLU Proximate composition, fatty acids, amino acids, minerals and carotenoid contents of Penaeus semisulcatus and Metapenaeus monoceros were measured throughout four seasons of the year in the East Mediterranean. Proximate composition varied with the season in two species (p0.05). Mean meat yields of P. semisulcatus and M monoceros were: 54.78% and 52.38% respectively. The major fatty acids in both species were C16:0, C18:0, Cl6:l©-7, C18:l©-9, C20:4©-6, C20:5©-3, and C22:6©-3. The sum of the major fatty acid concentrations was approximately 80% of the total.