Gürcistan'dan Anadolu'ya göçler ve Türkiye'nin iskan politikası (1921-1938)
Migration from Georgia to Anatolia and Turkey's settlement policy (1921-1938)
  1. Tez No: 579256
  2. Yazar: YEŞİM ARSLAN AKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA DERVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada 1921-1938 tarihleri arasında Gürcistan'dan Türkiye'ye yapılan göçler ele alınmıştır. Kafkasya coğrafi konumu göz önüne alındığında Anadolu ve Orta Asya'yı birbirine bağlayan köprü vazifesi görmektedir. Stratejik olarak büyük öneme sahip olan bölge tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından istila edilmiştir. 19. ve 20. Yüzyıllarda Çarlık Rusya ve Osmanlı Devleti bölgeye hâkimiyet kurmak için karşı karşıya gelmişlerdir. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin savaştığı cephelerden biri de Doğu Cephesidir. Doğu Cephesi'nde Gürcüler, Ermeniler ve Çarlık Rusya'ya karşı savaşan Türk kuvvetleri başarılar kazanmıştır. 6 Mart 1921 Moskova Anlaşması imzalanmasıyla Türkiye Batum'u Gürcistan'a terk etmiş ve bölgedeki kuvvetlerini geri çekmiştir. Moskova Anlaşması'ndan sonra bölge de yaşayan Türk-İslam ahali çareyi Türkiye'ye göç etmekte bulmuştur. Göçün en önemli sebeplerinden biri de Gürcistan'ın Sovyetleşmesi ve bölge yaşayan Türk-İslam ahaliye uygulanan yıldırma politikalarıdır. Gürcü şovenizmi artınca bölgedeki huzursuzluk iyice artmıştır. Acarlar, Abhazlar ve Osetlere özerk cumhuriyet hakkı tanınırken; Gürcistan'da bulunan Türkler göz ardı edilmiştir. Gürcistan'da yaşayan Türk-İslam ahalileri de özerklik talep etmiş ancak bu talep duyulmamıştır. İleri gelen aydınlar bu yolda çalışmalar sürdürmüşlerse de tutuklanmışlar, sürgün edilmişler ya da katledilmişlerdir. Bölge de yaşayan Türk-İslam ahalinin göçten başka çaresi kalmamıştır. Türkiye yetkilileri bu göçleri genellikle olumlu karşılamıştır. Türkiye'ye yerleşmek isteyen göçmen ve mültecilere gereken yardımlar yapılmaya çalışılmıştır. Göçmen ve Mülteciler Türkiye'nin çeşitli vilayet, kaza, nahiyelerine iskân edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, migrations from Georgia to Turkey between 1921 and 1938 were discussed. Given its geographical location in the Caucasus, it serves as a bridge connecting Anatolia and Central Asia. Due to its strategically importance, the region was invaded by various civilizations throughout history. In the 19th and 20th centuries, the Tsarist Russia and the Ottoman Empire established the dominance in the region. One of the fronts that the Ottoman Empire fought during the First World War was the Eastern Front. On the Eastern Front, the Georgians, Armenians and the Turkish forces who fought against Tsarist Russia won the the battle. With the signing of the Moscow Treaty on March 6, 1921, Turkey left Batumi to Georgia and withdrew its forces from the region. After the Moscow Treaty, the Turkish-Islamic people living in the region found the solution to migrate to Turkey. One of the most important reasons of the migration is the Soviet Union of Georgia and the intimidation policies applied to the Turkish-Islamic people living in the region. As Georgian chauvinism increased, unrest in the region increased. Acarlar, Abkhazians and Ossetians were granted the right to Autonomous Republic, while the Turks in Georgia were ignored. The Turkish-Islamic states had the most beautiful sights and geographies and the world's richest mineral resources are in this region. The leading intellectuals were arrested, deported or murdered. The Turkish-Islamic community living in the region had no choice but to emigrate. Turkish authorities generally welcomed these immigrants. The necessary assistance was sought for the immigrants and refugees who wanted to settle in Turkey. Immigrants and refugees have been settled in various provinces of Turkey.