Türkiye fındık üretim ve dış ticaretinin analizi
Analysis of Turkish hazelnut production and foreign trade
  1. Tez No: 135763
  2. Yazar: İSMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
öz DOKTORA TEZİ İSMET YALÇIN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Yıl : 2003, Sayfa : 149 Jüri Prof.Dr. Şinasi AKDEMİR ProfDr. Ali KOÇ Doç. Dr. Aykut GÜL Doç. Dr. Rızvan EROL Yrd. Doç. Dr. Tuna ALEMDAR Son yıllarda fındık üretiminde arz fazlası olduğuna, destekleme fiyatlarının üretici beklentilerini karşılamadığına ve uluslararası piyasada fiyatların dalgalanmalar gösterdiğine ilişkin şikayetler sıkça dile getirilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada, Türkiye'deki fındık üretimine ilişkin veriler incelenmiş ve üretim ve talep trendlerindeki gelişmeler ortaya konulmuştur. Diğer yandan Türkiye dünya findik üretim ve ticaretinin büyük bir kısmım karşılamasına karşın, uluslararası piyasalarda fındık fiyatlarını etkileyemediği, bu fiyatların daha çok az sayıdaki alıcılar grubu tarafından yönlendirildiği dile getirilmektedir. Aynı zamanda fındığın rakip ürünü durumundaki bademin üretim ve fiyatlarının da fındık üretimi ve fiyatları üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. Bu savlara cevap bulabilmek için, dünya ve Türkiye findik üretim ve dışsatımına yönelik veriler incelenerek analiz edilmiştir. Türkiye'nin findik arzı, talebi, önemli ülkeler ithalat talebi ile findik ve badem fiyatlarım etkileyen faktörler ekonometrik modeller yardımıyla belirlenmiştir. Avrupa'da oluşan Türk findik fiyatları, Türkiyeortalama fındık dışsatım fiyatları ile Giresun ve Ordu Ticaret Borsalarında oluşan fındık toptan fiyatları arasında nedensellik olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca Türk fındık dışsatım fiyatları ile ABD badem ihracat fiyatları arasında da herhangi bir nedensellik olup olmadığı sınanmıştır. Yapılan incelemeler sonunda; fındık talebinin fiyat esnekliğinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer yandan nedensellik analizi sonucuna göre; Avrupa'da oluşan fındık fiyatları, Türkiye'nin ortalama fındık ihracat fiyatı ile borsa fiyatlarının nedeni olarak ortaya çıkmıştır. Türk fındık ihracat fiyatları ise, ABD badem ihracat fiyatlarının nedeni olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Fındık üretim trendleri, fındık arz ve talep modeli, uluslararası fındık ticareti, fındık fiyatlarında nedensellik, fındık ve badem fiyatları ilişkisi. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS ANALYSIS OF TURKISH HAZELNUT PRODUCTION AND FOREIGN TRADE İSMET YALÇIN UNIVERSITY OF ÇUKUROVA INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS Supervisor: Prof. Dr. Şinasi AKDEMİR Year : 2003, Page : 149 Jury :. Prof.Dr. Şinasi AKDEMİR Prof.Dr. Ali KOÇ Associate Prof. Aykut GÜL Associate Prof. Rızvan EROL Assistant Prof.. Tuna ALEMDAR There are some complaints on excess supply of hazelnut, low support prices that does not meet producers' expectations and fluctuations on hazelnut prices in international market. For this reason, hazelnut production statistics are explored in detail and developments on production and demand trends are studied in this study. It has been said that Turkey could not affect international hazelnut prices, although she is supplying most of world hazelnut production and export. On the other hand, people in the Turkish market claim that Turkish export prices were influenced by small number of importers in major importing countries. To answer these assertions, Turkish and world hazelnut production and export statistics are analyzed. Turkish hazelnut supply and demand, major importer countries' import demand and factors affecting hazelnut and almond export prices are determined by means of econometric models. Granger casualties are investigated IIIamong hazelnut prices in European markets, average Turkish hazelnut export prices and wholesale prices in local stock exchanges. The regression analysis showed that price elasticity of hazelnut demand is low. On the other hand, casuality runs from Turkish hazelnut prices in European market to average Turkish hazelnut export prices and wholesale prices in Turkey. Turkish hazelnut export prices are found also, Granger casuality of USA almond export prices. Keywords : Hazelnut production trends, hazelnut supply and demand model, international hazelnut trade, casuality in hazelnut prices, relationships between hazelnut and almond. IV