Türkiye'de tarım ürünleri ihracatında değişme eğilimleri ve bunları etkileyen faktörler
Reasons for and variations of the agricultural export in Turkey
- Tez No: 150995
- Danışmanlar: PROF. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATINDA DEĞİŞME EĞİLİMLERİ VE BUNLARI ETKİLEYEN NEDENLER Metin MERT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Çalışmanın amacı, dünya tarım ürünleri ticaretinin serbestleştirilmesi ve belli kurallara dayandırılması doğrultusunda GATT/DTÖ çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmaların ve Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi ortamın Türkiye'nin taran ürünleri ihracatında yarattığı değişimin yönünü ortaya koymak ve değişim nedenlerini yorumlamaktır. Araştırma literatür taramasına dayanmaktadır. Ayrıca ihracatta rakamsal değişimlerin irdelenmesi için, Türkiye'nin taran ürünleri ihracatında değer olarak %45 oranında yer tutan findik, tütün, pamuğun üretim miktarı ve ihraç fiyatlarının bu ürünlerin ihracat miktarına olan etkisi Regresyon Analizi yöntemiyle yapılmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de 1980'li yıllarda tarım ürünleri ticaretinin liberalleşmesi ve ihracata dayalı büyüme modelinin uygulanması, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracat politikası ve ihracat yapısını da etkilemiştir. Çalışmanın sonucunda bu politikaların etkisiyle Türkiye'de işlenmemiş taran ürünlerinden işlenmiş taran ürünlerinin ihracatına doğru bir kayma olduğu bununla beraber tarımsal ürün ihracatında tütün, incir, pamuk, findik gibi geleneksel ihraç ürünlerinin günümüze değin önemini koruduğu, tarımsal ürünler dış ticaretinde ülke yoğunlaşmasının aynı çizgiyi sürdürdüğü ortaya çıkmıştır. 2004, 173 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Gümrük Birliği, Dünya Ticaret örgütü Taran Anlaşması, dış ticaret, taran ürünleri ihracatı ve ithalatı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REASONS FOR AND VARIATIONS OF THE AGRICULTURAL EXPORT IN TURKEY Metin MERT University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN The purpose of the work is to explore the direction of change in terms of the export of agricultural products in Turkey due to the works within the framework of GATT/WTO through the free trade of agricultural products in the world based on spesfic rules and the economic and political environment in Turkey. The research is mainly based on literature works. Additionally, in order to examine the changes of export figures of three agricultural products, which take %45 of Turkish agricultural products, mainly hazelnuts, tobacco and cotton, a regression analyize was fulfilled, through that the relations among. Production, export amounts and export prices were scrutinized. Liberalization process in trade of agricultural products and the implementation of a development model based on export growth in 1980s effected the export policy and the structure of export of agricultural products in Turkey as well. As a conclusion it has been observed that the export of unprocessed agricultural goods shifted to the processed ones in course of time and the importance of the traditional products such as cotton, hazelnut, fig, tobacco, etc., maintained even, today, and the previos regionalisation of foreign trade in agricultural products is continuing, as in the past. 2004, 173 pages Key Words : Custom Union, The Agricultural Agreement World Trade Organization, foreign trade, export and import of agricultural products