Güneş havuzlarının sıcaklık dağılımını ölçme sistemlerinin optimizasyonu ve bir yoğunluk ölçer tasarımı
Optimization of temperature distribution measurement system in solar ponds and a density meter design
- Tez No: 135841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Güneş Havuzlarında kullanılan sıcaklık ölçme sistemi ve yoğunluk ölçme sistemi, güneş havuzunun ısıl performansının iyi bir şekilde saptanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada önce güneş havuzlan hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra sıcaklık ölçme sistemi incelenmiş ve bu sistemin iyi bir ölçüm yapabilmesi için dört farklı sıcaklık sensörü kullanılmış, çeşitli sıcaklıklarda ölçümler alınmış ve hangi sensörün, sistem için daha uygun olduğuna ilişkin sıcaklık ölçme sisteminin optimizasyonu yapılmıştır. Son olarak da ölçümleri önem arz eden tuzlu su yoğunluğunu ölçme sistemi tasarımı ele alınmıştır. Sistemin oluşturulmasında, tuzlu suyun iletkenliği ile tuz yoğunluğu arasındaki ilişkiden yararlanılmıştır. Sistemde bir takım elektrik devreleri, bilgisayar ve bilgisayar programı yer almaktadır. Çalışmamızda yoğunluk ölçer cihazı tasarımı incelendikten sonra belirli değerler için örnek ölçüm değerleri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Güneş Havuzu, Sıcaklık Ölçme Sistemi, Yoğunluk Ölçer.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The Temperature and Salty Water Density Measurement Systems that are used in Solar Ponds are very important for establishing thermal performance of the Solar Pond well. In this study, firstly, general knowledge on Solar Ponds was given. And then, the temperature measurement system was examined, and four different temperature sensors were used to do an efficient measurement. Then measurements at different temperatures were taken and the optimization of the temperature measurement system was done to determine which sensor is suitable for the system. At last the salty water density measurement system design was examined. In forming the system, the relationship between the conductivity of salty water and salty density was used. In the system, there are some electric circuits, a computer and a computer programme. In our study density measurement device design was examined and then the samples of the measurements were given. KEY WORDS: Solar Pond, Temperature Measurement System, Salty Water Density Meter.