Yalıtımlı ve yalıtımsız güneş havuzlarının performansını etkileyen etmenler
- Tez No: 23129
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
44 ÖZET Bu tezde, öncelikle güneş havuzlarının fiziği hakkında yapılan önceki çalışmaları sunuyoruz. 1987'de Çukurova Üniversitesi kampüsünde inşa edilen yalıtımsız bir güneş havuzunun yapısı ve ölçme sistemi verilmiştir. Yüzey alanı 100 m2 ve derinliği 2.5 m olan yalıtımsız güneş havuzunun sıcaklık dağılımının tuz yoğunluğuna ve havuzu çevrelen toprağa bağlı olduğu bilinmektedir. Bizim verilerimiz 1991 yılına, diğer veriler ise önceki yıllara aittir. Bizim verilerimiz ile daha önceki verilerin bir karşılaştırılması yapıldığında havuzun performansında bir düşüş olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle havuz performansını etkileyen etmenlerin bulunduğuna karar verdik. Bu etmenleri üç kısımda inceleyebiliriz: (i) Havuzun tuz gradientinin durumu daha önceki ile aynı olmadığı ve yalıtım bölgesinin önceki değerine (~ 100 cm) göre yaklaşık 30 cm civarında daraldığı görülmüştür. Buradan depolama bölgesindeki depolanan enerji incelenen yalıtım bölgesi tarafından korunamamaktadır, (ii) Isı kaybının artışı özellikle havuz tabanında toprağa olan su sızıntılanndandır. (iii) Bazı kimyasal elementler, örneğin Pb, Ni, Cu, K ve Zn'nin miktarındaki artış havuz tabanından itibaren yüksekliğe bağlıdır. Muhtemelen bu elementler havuz absorbsiyon katsayını arttırarak, depolama bölgesine az ışık gelmesine sebep olmuştur. Böylece depolanmış enerji miktarı şiddetli bir şekilde azalmıştır. Sonuç olarak bunlarla birlikte biyolojik maddelerinde (yapraklar, hayvan ölüleri ve alglerj havuz performansını etkileyen etmenler olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, yalıtılmış güneş havuzunun performansını arttırmak üzere bir çalışma başlatılmıştır. Yalıtımsız güneş havuzu üzerinde alınan sonuçlara göre yukarıda belirtilen performansı azaltan etmenlerden dolayı bu havuzlar yalmlmalıdır. Böylece yüzey alanı 4 m2 ve derinliği 1.5 m olan küçük bir prototip havuz yapmaya karar verdik. Bu havuzun yapımı tamamlanmış fakat finans problemi ve zaman azlığından dolayı bu çalışmalar tamamlanamamıştır. Bu havuz üzerinde deneysel çalışmamızı yakın bir zaman içerisinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY In this thesis we first present previous works done about the solar ponds and their physics. Than the construction of an unisolated solar pond built at the Çukurova University Campus is given and the measuring systems are presented. We give the temperature and salinity distributions with in the non-isolated solar pond with an area of a 100 m2 and 2.5 m depth, as well as the temperature distributions within the soil surrounding it, since 1987. Only the data about 1991 belongs to us, the other data was taken other works. The comparison of our data with the previous one have indicated that the performance of the pond has become worse over the years. We have decided to expose the reasons that caused the distraction of the performance. These reason may be derived into three categories: (i) The salinity gradient of the pond within the insulating region is not the same as before. The insulating region has become very narrow (about 30 cm) instead of the previous value (~ 100 cm). Therefore the energy stored in the storage region can not be kept there by thin insulating region, (ii) The heat loss has increased especially from the bottom of the pond due to some leak to the soil at the bottom, (iii) Some chemical elements such as Pb, Ni, Cu, K and Zn have increased in quantity, depending on the highest from the bottom of the pond. Probably these elements have increased the absorption coefficient of the pond, causing less light to reach to the storage region. Thus, the amount of energy stored has decreased enormously. Finally the biological materials (leaves, dead animals, alges etc.) are also known the affect the performance of the pond. In this work we have also starded to explore the performance of an isolated solar pond. Our results on the unisolated solar pond given above indicated that the solar ponds should be isolated in order to increase its performance. Thus we decided to built a prototype small pond with an area of 4 m2 and depth of 1.5 m. The construction of this pond has almost finished, but because of the financial problem and time shortage this work has not been completed. We are planning to carry out our experimental work on this pond in near future.