Yatay deprem yükü etkisinde çok katlı düzensiz yapıların etkisi
Analyze of the irregular multi-story frame subjected to lateral earthquake force
- Tez No: 135842
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ MERTOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
fi ÖZET Tez çalışmamızda; düzlem sistemde ve uzay sistemde yapı düzensizliklerinin incelemek ve karşılaştırmalarda bulunmak amacıyla; 6 katil model çerçeve sisteminde, orta kirişlerinde 3m. - 3,5m. -4m. -4,5m. açıklıkh model çerçeveler oluşturulmuştur. Bu sistemlerden orta açıklıktaki kolonu kaldırmak suretiyle B3 türü düzensizlikte 6 katlı orta kokrasuz, 6m.-7nx-8m.-9m. açıklıklardan meydana gele» 8 adet model çerçeve sistemi incelenmiştir. Düzensiz yam sistemi oluşumundan sonra kolon kaldırılan katta yumuşak kat oluştuğu için »stem bozukluklarının meydana geldiği gözlenmiştir. Bu sistemleri oluşturan kolon ve içirişlere ön boyutlama yapılarak düşey ve yatay yükler altmda çerçeve sistemler, a) 1.4G + 1.6Q b) Eşdeğer Deprem Yökü c) Dinamik Çözümler, Sonlu Elemanlar Metodu ile statik ve dinamik olarak elde edilmiştir. Ekle edilen bu çözümler ışığında sistemlerde gerekli kıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalar ve çözümler, grafikler, çizelgeler, şekiller halinde ekte sunularak“Düşey Elemanların Süreksizlikleri”incelenmiş ve sonuçlar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Süreksizlik, Statik, Dinamik, Düzlem, Uzay
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, we made model frames which have 3m.-3.5m.-4m. -4.5m. distances in their invertal beams in 6 storey model frame system to observe and compare the irregular of structure in plane system and space system. By ommiting the interval distant column from these system, in B3 typed irregularity, 8 model frame systems which were 6 storey without middle column and occured in 6m.-7m.-8m. -9m. Distances were observed. A first dimension has done to columns and beams in this model frame systems in horizontal and vertical loads. a) 1.4G+1.6Q b) Earthqake loads c) Dynamics Solhions were found statis and dynamics by finite elements method programmes. According the result, which have been model systems were taken as a model, companisons have been done and presented as solutions, figures and vertical Elements tncontinuty were investigated on the spaces system. KEYWORDS: Disconthinity, Static, Dynamic, Plane, Space