Demir çelik tesislerindeki kütük tav fırınının ısı ve yakıt kontrolünün PVC kulllaılarak otomasyonu ve izlenebilirliğinin sağlanması
Fuel and temperature control automation and observability of billet by using PLC in iron and steel factory
  1. Tez No: 135861
  2. Yazar: ENGİN KARABEYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAYET DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kütük tav finnın verimliliğini arttırmak amaç edinilmiştir. Tav firımn çalışma şartları ve özellikleri araştırılarak, sistemin otomatik olarak kontrol edilebilmesini sağlayan teknikler araştırıldı. Otomatik kumandanın temel prensiplerinden olan, PID kontrol metodu seçilmiş, UMC800 PLC kullanılmıştır. Gerekli donanımlar kurulmuş, PLC programı yazılarak sistem çalışünlmışür. SCADA arabirim sistemleri araştırılarak, özellikleri tartışılmış, PlantScape Vista isimli SCADA arabirimi ile kurulan kontrol ve izlenebilirliliğine imkan tanıyan program yazılarak, uygulanmıştır. Geliştirilen kontrol sistemi ve yazılan PLC ve SCADA programları gerçek bir firm üzerinde çalıştırılarak sonuçlar ortaya konulmuştur. Çalıştırılan sistemin prosese katkıları gözlenmiş ve geliştirilen kontrol sistemi ile hem proses basitleştirilmiş hem de üretim veriminde istenilen değerler elde edilmiştir. 2003, 61 sayfa Anahtar Kelimeler : Otomatik Kontrol, PID Kontrol, PLC, SCADA sistemleri
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT In this study, it was aimed to increase efficiency of re- heating furnace. Working condition and specifications of re- heating furnaces were researched and the techniques for controlling of the system automatically were also determined. One of the basic principals of the automatic control PID control method is selected. UMC800 PLC is used. Required hardware configuration is set up and PLC software was developed and uploaded to the system. The SCADA interface system were researched and the specifications of them were discussed. By using PlantScape Vista SCADA software a program developed to control and observation. The improved control system and software of PLC and SCADA programs were applied to a real system and the results were acquired. The final system' s improvements on the process had been observed. By using developed control system both process is simplified and increase an efficiency is observed. 2003, 61 pages Key Words rAutomatic Control, PID Control, PLC, SCADA Systems