Cyclamen merabile Hildebr. ve Cyclamen trochopteranthum O. Schwarz türleri üzerinde bazı fitokimyaal araştırmalar
  1. Tez No: 135897
  2. Yazar: TAHİR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN MAMMADOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin endemik taksonlaradan Cyclamen mirabile Hildebr. ve Cyclamen trochopteranthum O. Schwarz'in bazı fîtokimyasal ve ekolojik özelliklerine, total antimikrobiyal ve antioksidant etkisine bakılmıştır. Fîtokimyasal incelemelerde bitki yumrularının müsilaj, antrasenozit, flavonozit, saponozit, tanen içerip içermedikleri, bu maddelere özgü deneylerle araştırılmıştır. Ekolojik araştırmada ise Cyclamen trochopteranthum O.Schwarz ve Cyclamen mirabile Hildebr. türlerinin Muğla'da yetiştiği farklı bölgelerden toprak örnekleri alınmış ve bu toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Mikrobiyolojik incelemede bitki yumrularının ekstreleri çıkartılmış ve bunların total antimikrobiyal etkisine bakılmıştır. Antioksidant etki incelemesinde ise bitkilerin çeşitli kimyasallarla çıkarılan ekstrelerinin antioksidant etkilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study some phytochemical and ecological features, total antimicrobial and antioxidant effect of Cyclamen mirabile Hildebr. and Cyclamen trochopterarithum O. Schwarz, endemic taxa of Turkey, have-been examined. în the phytochemical studies whether plant bulbs contain Mucilage, Antrasenozit, Flavonoit, Saponozoit and Tannin has been researched through experiments specific to those matters. In the ecological study, soil samples from Muğla' s different areas Where Cyclamen trochopteranthum O. Schwarz and Cyclamen mirabile Hildebr. grow have been collected and analysed physically and chemically. In the microbiological study, plant bulbs have been extracted and their total antimicrobial effects have been examined. In the antioxidant study, the extracts, obtained with various chemicals of the plant bulbs have been examined in terms of their antioxidant effects.