Hisarönü Körfezi (Muğla/Marmaris) balık faunası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 135898
  2. Yazar: DEVRİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ULUKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET: Bu çalışmada Muğla - Marmaris, Hisarönü körfezinde, körfezi temsil eden 5 bölgeden alman balık örneklerinin sistematik açıdan tür seviyesinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Balık faunasının belirlenmesi, bu türlerin yoğunlukları, bölgenin balıkçılık faaliyetleri açısından değerlendirilmesini sağlayacaktır. Arastama Ekim 2001- Kasım 2002 tarihleri arasında gerçeMeştirilmiştir. Toplanan örnekler metrik ve meristik karakterleri belirlenerek, diagnostik özelliklerine göre tür seviyesinde tespit edilmiştir. Sistematik sınıflandırma yapılan örneklerden 46 familyadan 91 tür tespit edilmiştir. Hisarönü Körfezinde yoğun olarak bulunan familyaların bölgelere göre dağılımı ise; 1. Bölge ( Hisarönü köyünün bulunduğu koy); Mugilidae, 2. - 3. Bölge (Selimiye köyünün bulunduğu koy ve Koeaada ile çevre adaları içine alan kısım) ; Siganidae, Sparidae, Synodortiidae ve Uranoscopidae 4. Bölge (Dişlice adası ve Bencik koyu); Serranidae ve Siganidae, 5. Bölge (adaların arkasında kalan açık bölge); Serranidae, Carangidae ve Sparidae olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT: The aim of this study was to determine fish fauna in Muğla - Marmaris - Hisarönü Bay in which samples were collected from 5 diffrent areas in the bay. This study will provide a good background about fish species, seasonal distrubution, population condensity and fishing activity in region. The samples were collected between Octeber 2001-November 2002. In these samples, the metric and meristics caracteristics of fish were determine and the species was obtain depending on species keys. In the systematic studies, 46 family and 91 species were categorized. The distribution of the condensity of family depending on the regions as follows; 1. Region ( Bay of Hisarönü village) : Mugilidae 2. ve 3. Region (Bay of Selimiye village and Kocaisland and surrunding island): Siganidae, Sparidae, Synodontidae ve Uranoscopidae 4. Region (Dişlice island and Bencik bay) : Serranidae ve Siganidae 5. Region ( The open area behind the island) : Serranidae, Carangidae ve Sparidae were found