Triga Mark-II tipi araştırma reaktörlerinde yeni kalp düzenlerinin araştırılması
The Research of new core configurations at Triga Mark-II type research reactors
  1. Tez No: 135907
  2. Yazar: YELDA TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN BÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
V TRIGA MARK-H TİPİ ARAŞTIRMA REAKTÖRLERİNDE YENİ KALP DÜZENLERİNİN ARASTTRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yelda (DERLİ) T AŞKIRAN MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2003 ÖZET Arastama reaktörleri için gönümüze kadar reaktör kalbindeki yakıt elemanlarının reaktivite değerini arttırmaya yönelik bir çok çalışma yapılmıştır. Deneysel yöntemlerle yakıt elemanlarının reaktivite eşdeğerinin belirlenmesi kesin sonuçlar vermesine rağmen daha zor olacağı için bunun yerine aynı işlemin güvenilir bir hesap yöntemi ile yapılması tercih edilir. Bu nedenlerle yapılan bu çalışmada İTÜ TRIGA Mark-H reaktörünün değişik kalp düzenleri için yakıt elemanlarının reaktivite değişinüerinin analitik olarak belirlenmesinde deneysel yöntemlerle yakın sonuçlar verdiği daha önceden saptanan TRIGLAV programı kullanılmıştir. TRIGLAV programı silindirik koordinatlarda 2-boyutlu 4-gruplu çözüm yapan bir bilgisayar programıdır. Birim hücre hesaplan da WIMS-D/4 kodu kullanılarak yapılmıştır. İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) TRIGA Mark-II reaktörü için; grafit ve yakıt elemanlarının F ringine dama tahtası şeklinde yerleştirilmesi, F ringinde bulunan grafit elemanların yerine su yerleştirilmesi, yakıt elemanları ile grafit elemanlarmm yer değiştirilmesi, F ringine grafit yerine yakıt elemanı yerleştirilmesi, A ringine ışınlama kanalı yerine boşluk tüpü yerleştirilmesi, reaktör kalbinde radyal doğrultudaVI boşluk etkisinin araşünlnıası, yakıt elemanlarınla birbirleri ile yer değiştirmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmayla ileride bu konuda yapılabilecek çalışmalar için bir veri bankası oluşturulmuş ve araştırmacılara kendi sonuçlan ile karşılaştırma olanağı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII REACTIVITY CALCULATIONS FOR DIFFERENT CORE CONFIGURATIONS OF İ.T.Ü. TRIGA MARK-II REACTOR (M. Sc. in Thesis) Yelda (DERLİ) TAŞKIRAN MUGLA UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2003 ABSTRACT For research reactors lots of studies have been done so far in order to increase the reactivity value of fuel elements in the core of reactor. Although detennining the reactivity equivalence of fuel elements by experimental methods gives exact results, since it will be more difficult to do so, it is preferred to do the same process by reliable calculating method instead of it. For these reasons, in this study, TRIGLAV programme, which was earlier seen to have given close results to experimental methods, has been used in the determination of reactivity variations of fuel elements anaytically for the different core configurations of ITU TRIGA Mark-II reactor. TRIGLAV programme is a computer programme which makes two- dimensional four-group calculations in the cylindrical coordinates. The unit cell calculations have also been made using WIMS-D/4 code. For İTÜ TRIGA Mark-II reactor, the following studies have been made; placing the graphite and fuel elements in the F ring in the form of draughtsboard, replacing water with graphite elements in the F ring, the replacement of fuel elements with graphite elements, replacing fuel element with graphite into the F ring, placing void channel into the A ring instead of central radiation channel, searhing of the void effect in the reactor core in the radial direction, replacing of fuel elements with each other.vm the void effect in the reactor core in the radial direction, replacing of fuel elements with each other. With this study, a data bank has been formed for the future studies about this subject and it has been made possible for the researchers to compare these results to their own.