Akçay (Muğla-Denizli)'ın fiziko-kimyasal ve epilitik alg florası yönünden incelenmesi
The Investigation on physico-chemical characteristics and epilithic algal flora of Akçay (Muğla-Denizli)
- Tez No: 135908
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Akçay'ın fiziko-kimyasal özellikleri ve epilitik alglerin mevsimsel değişimleri Haziran-2001 ile Eylül-2002 tarihleri arasında incelenmiş, fiziko-kimyasal verilerle, incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemede epilitik alglerden diatomlann hem takson hem de birey sayısı yönünden baskın oldukları belirlenmiştir. Akçay'ın epilitik algleri: Cyanophyta'ya ait 30 takson, Chrysophyta'ya ait 1 takson, Euglenophyta'ya ait 6 takson, Chlorophyta"ya ait 27 takson ve Bacillariophyta'ya ait 75 takson olmak üzere toplam 138 taksonla temsil edilmiştir. Su kalitesi fiziko-kimyasal verilere ve epilitik alglere göre her istasyonda belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Akçay'da tespit edilen organizmalara bağlı sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Akçay'da I. ve I - II. su kalitesi basamakları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Epilitik alg, Su kalitesi, Akçay.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, the physical and chemical caracteristics of Akçay and the seasonal developments of epilithic algae were investigated during the period of June- 2001 and September-2002. The relationship between the physical and chemical data and the investigated organisms were determinated. In this study, it was determinated that diatoms among the benthic algae communities were occupy dominant in respect of both taxa and occurance. Epilithic algae of Akçay represented by total of 138 taxa which were belong to 30 taxa to Cyanophyta, 1 taxon to Chrysophyta, 6 taxa to Euglenophyta, 27 taxa to Chlorophyta and 75 taxon to Bacillariophyta. Quality of water was determinated at each station according to the physical and chemical data and epilithic algae and compared with each other. Based on the organisms of Akçay, the frequency, dominancy, diversity and similarity analysis were performed and used to make comperation the result of water quality. The result of this study revealed that I. and I - II. levels of water quality were present in Akçay. KEY WORDS: Epilithic algae, Water quality, Akçay.