Aksonometrik izdüşümde gölge
  1. Tez No: 13594
  2. Yazar: HÜSEYİN VELİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Aksonometri, uzay elemanlarım üç boyutu ile tek bir izdüşüm de gösterdiğine göre, gölge olayının aksonometrik izdüşümler de belirtimesi bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Üç bolümden oluşan bu çalışmada, Aksonometrik izdüşümde yer alan uzay elemanlarına belli doğrultudan ışık geldiğine göre izdüşümlerinde ki gölgeleri, bunların hacımsal elemanlar olması halinde: a- Zati gölgeleri b- Herhangibir düzleme veya yere düşen gölgeleri c- Kendi üzerindeki veya dışındaki bir elemanın kendi üzerine bıraktığı gölgenin tayini incelenmiştir. Birinci bölümde genel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde karşılaşılan izdüşümlerin kolayca anlaşılması yönünden aksonometrinin genel prensiplerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde de uzay elemanları olarak noktalar, doğrular, düzlemler, cisimler ve bunların eşdeğeri olan köşe, kenar, yüzey ve kütlelerin gölgeleriyle, bunlar üzerine düşen kendine ait veya dışındaki elemanların gölgeleri ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this work is to determine the image of the shadow in Aksonometric projections. In Aksonometry, three dimension spaces can be seen exactly with one projection. When the light hits the space elements that having volume which are in Aksonometric projection, we get a- Personal- which belong to the spatial element itself- shadows. b- Shadows in any plane including ground plane c- Shadows on any element which came from its own or outside element. This work consist of three parts: In the first part, we give genaral definitions which will be needed later. In the second part, general Aksonometric principlesare discus ed. In the last part, we get the main results abaut the shadows of the space elements: points, lines, planes, and substances or equivalent ly vertices, edgse, surfaces, and masses together with their own or the outside shadows falling from the elements either belong to them selves or to the outside. VI