Laser doppler anamometreleri ve uygulama alanları
  1. Tez No: 13595
  2. Yazar: BETÜL ÖZGEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-111- ÖZET Bu çalışmada hız ölçümü ile ilgili Laser Doppler mekanizması tanıtılmıştır. Bu mekanizmanın çalışma prensipleri ve ilgili modeller teorik olarak incelenmiştir. Laser hızölçümü işlemine ait sistem ve çevre parametreleri irdelenmiş, klasik ve kuantum yaklaşımlar tanıtılmıştır. Laser hızölçeri sistemine ait elemanlardan optik algılayıcılar geniş bir şekilde incelenmiş ve bu algılayıcıların bir Laser Doppler sis teminde ne gibi özelliklere haiz olması gerektiği tanıtılmıştır. Son olarak, Laser Doppler Hızölçeri sisteminin uygulama alanları tanıtılarak son gelişmeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMAKY. In the present study. Laser Doppler mechanism in relation to velocity measurement was introduced. Technical description and governing models for Laser Doppler mechanism were investigated. The system and boundary parameters affecting laser Doppler system were examined, and classical and quantum approaches were introduced. Optical components of the laser Doppler system was introduced and examined in detail, in addition, the electronic characteristics of the optical elements for LDA was judged on the basis of the measurement accuracy. Finally, application of the laser Doppler Anamometer in measurements was given together with its latest developments.