İzmit civarı (Kocaeli), endüstrileşmenin toprak ağır metal derişimine etkisi, öncel çalışma
A Preliminary investigation into industrial impacts on heavy metal concentrations in the top soil around Izmit (Kocaeli)
- Tez No: 135943
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İZMİT CİVARI (KOCAELİ), ENDÜSTRİLEŞMENİN TOPRAK AĞIR METAL DERİŞİMİNE ETKİSİ, ÖNCEL ÇALIŞMA Cafer Özkul Anahtar Kelimeler : Endüstri, Toprak Kirliliği, Ağır metaller ÖZET : İzmit ve çevresi son 20 yılda hızla sanayileşmiştir. Önceleri tarım yapılan topraklar üzerinde günümüzde çeşitli endüstri kollarında faaliyet gösteren fabrikalar vardır. Endüstrileşme beraberinde çevre sorunlarını da getirmiştir. ; Bu çalışmada bölgedeki çevre kirliliğinden birisi olan topraktaki ağır metallerce kirlenme araştırılmıştır. Bu amaçla endüstri yoğun bölgelerde A zonundan toplanan 1 5 toprak örneği alınmış ve ICP-MS aleti kullanılarak Cu, Pb, Zn, Ni, Co, As, Cd, Cr, Hg ve Se ağır metallerinin konsantrasyonları bulunmuştur. Bu değerler toprak kirliliği yönetmeliği ve Directive 86/278/EEC standartları kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Cu, Ni, Zn ve Co standart değerlerin üzerinde çıkmıştır. Bu metaller bölgede bulunan petrokimya, metal, akü, selüloz, kağıt ve karton sanayine ait bir çok fabrikanın atık ürünüdür. Kirliliğin nedeninin bu elementler olduğu düşünülmektedir. İzmit ve civarında fabrikaların atıklarından kaynaklanan bu tür bir kirliliği engelleyecek arıtma sistemlerini devreye sokması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
A PRELIMINARY INVESTIGATION INTO INDUSTRIAL IMPACTS ON HEAVY METAL CONCENTRATIONS IN THE TOP SOIL AROUND IZMIT (KOCAELİ) Cafer Özkul Key Words : Industry, Soil Contamination, Heavy Metals ABSTRACT : Izmit and its vicinity have been rapidly industrialized for the past 20 years. Much of the agricultural areas have occupied by factories performing in various industrial branches. The industrialization has brought about some environmental issues. In this study heavy metal contamination that is one of the environmental issues in the area has been investigated. For this purpose, a total of 1 5 samples collected from the A zone in the heavy industrialized areas and Cu, Pb, Zn, Ni, Co, As, Cd, Cr, Hg and Se heavy metal concentrations have been determined by using the ICP-MS equipment. The concentration values were evaluated based on Turkish Soil. Contamination Standards and Directive 86/278/EEC Standards. According to the results, Cu, Ni, Zn and Co concentration values are higher than the standard values. These metals are the waste products of petrochemical, metal, accumulator, cellulose, paper and cardboard industries located in the area. The source of contamination could be those industrial plants. In Izmit area, the factories should utilize their refining facilities in order to prevent such metal contamination. Ill