Klinik tanıda laser doppler flowmetry metodundan yararlanılması
Using laser doppler flowmetry method in clinical diagnosis
  1. Tez No: 69571
  2. Yazar: MURAT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
-71- ÖZET Bu çalışmada insanlarda pulpa kan akımı ölçümünde yeni ve non invaziv bir metod olan Laser Doppler Flowmetry kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, 17 hastanın her yarım çenesindeki, sağlıklı 68 adet kanin dişinin pulpa kan akımı değerleri karşılaştırılmıştır. Kanin dişlerin pulpa kan akımlarında fark bulunmamıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde çeşitli çürük derinlikleri olan 34 dişteki pulpa kan akımı değerleri karşılaştırılmıştır. Tedavi öncesinde mine çürüğü grubunda pulpa kan akımı değerleri, kontrol grubuna göre farklılıklar göstermemektedir. Yüzeyel dentin çürüğü grubunda ise pulpa kan akımı değerleri çok yüksek bulunmuştur. Mine çürüğü ve yüzeyel dentin çürüğü grubunda çürük kaldırılıp, kalsiyum hidroksit ve kompozit dolgu uygulandıktan sonra kontrol grubu ile aynı pulpa kan akımı değerleri kaydedilmiştir. Derin dentin çürüklü dişlerde pulpa kan akımı tedavi öncesinde çok düşük değerlerde bulunmuştur. Bu grupta pulpa çıkartılıp, kanallar gutta perka ile doldurulmuştur. Tedavi sonrası LDF ölçümlerinde pulpa dışı dokulardan mutlak sıfır değeri elde edilmiştir. LDF ile pulpa sağlığının ve tedaviye verilen cevabın direkt olarak ölçülmesi, prognoz ve tedavi planlamasının hassas şekilde değerlendirilmesi için mükemmel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
-72- SUMMARY In this study, Laser Doppler Flowmetry ; a non-invasive method of measuring pulpal blood flow was used in humans. In the first part of this study, pulpal blood flow values of 68 caries-free canine teeth of 17 patients in each quadrant were compared. There were no differences between the pulpal blood flow levels. In the second part the study, pulpal blood flow values were compared in 34 teeth with varying depths of caries. Before treatment, in enamel caries group pulpal blood flow didn't show any difference with regard to the control group. In superficial dentin caries group, pulpal blood flow values were found to be very high. After caries removal and application of calcium hydroxide paste and composite restoration, pulpal blood flow values in enamel and superficial dentin caries were recorded similar with the control group. Before treatment, in teeth with deep dentin caries, pulpal blood flow was found to be very low. In this group, pulps were extirpated and root canals were obturated with gutta-percha and sealer. After treatment, in LDF measurements, absolute zero values were recorded from the tissues other than pulpa. Direct measurement of pulpal health and treatment response by LDF provided an excellent basis for accurate assessment of prognosis and informed treatment planning.