CW CO2 laser tasarımı ve pratik gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 13602
  2. Yazar: MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birinci bölümde günümüze kadar yapılan laser araştırmaları ve özellikle CO2 laser` in tarihçesi özetlenmiş ayrıca, laser ler hakkında genel bilgi verilerek, kaynak, delme, kesme ve yüzey sertleştirme işlemleri gibi endüstriyel uygulamaları incelenmiştir. İkinci bölümde, CO2 laser' in çalışma prensibi açıklanarak optimum güç ve verimlilikte bir CW CO2 laser dizaynı yapılmaya çalışılmış bunun içinde bir matematik model verilmiştir. Uçüncü bölümde, CO2 laser sistemi tasarımı izah edilerek, yapılan tasarım çalışmaları anlatılmış, CO2 laser sistemi elemanları detaylı ve tasarıma uygun olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki laser çalışmaları özetlenmiştir. Bu çerçevede E.Ü. Mühendislik fakültesinde yapilan laser çalışmaları da anlatılarak fakültede üretiminin son safhasına gelinen CO2 laserin mekanik ve diğer elemanları 2. tasarlanmış ve igili teknik resimleride çizilmiştir. Son bölümde ise irdeleme ve sonuçlar takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the historical background and CO laser research were outlined together with its application in industry such as welding, drilling, cutting and surface modifications. Second chapter deals with the principles of CW CO laser and design procedure of the laser system. To achieve this a. mathematical modelling of laser design was introduced. In the third chapter, the design method of CO laser system was given in detail. In the fourth chapter, laser work in Turkey and at Erciyes university were introduced. The laser developed in the department was explanied. Mechanical mounts, jigs and electrodes were described in detail. In the final chapter results and discussions of the present work was given.