Güç üretimi düzgünleştirilmiş ThO2+CmO2 karışık nükleer yakıtlı hybrid blanketin nötrön-fizik analizi
- Tez No: 13603
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Radyal yönde yakıt yüzdeleri değişen bir karışık yakıt (ThoO2 ve 244CmO2-) kullanarak, bir hybrid blankette düzgün bir bölünme (fission) güç yoğun luğu elde etmek üzere bir dizi yoğunluk düzeltme hesaplamaları gerçekleş tirilmiştir. Nötronik analiz, yakıt bölgesi hızlı nötron spektrumuna ma ruz bırakılan bir blanket üzerinde yapılmıştır. Blanket dizaynı sırasın da düşünülen bu yaklaşımlarla, fisyon güç yoğunluğu, uzun bir reaktör işletim peryodunda, hemen hemen düzgün olarak muhafaza edilebilmiş ve böylece,233 U ve çok üstün nükleer özelliklere sahip 245Cm gibi fissile yakıt üretiminin yanı sıra, esas olarak elektrik üretimi için düşünüle bilecek bir hybrid blanket tasarımına ulaşılabilmiştir. En büyük fisyon güç yoğunluğu değerinin ortalama değerine oranı, 24 ay lık bir işletim peryodu sonunda, başlangıçtaki 1.06036 değerinden sadece 1.07316 değerine yükselmiştir. Hesaplamalarda % 75 lik bir tesis faktörü ve 10 14 n/cm2.sn lik yarı - katalize füzyon nötronları akı yükü esas alınmıştır. /
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A set of successive density corrections is applied to achieve a flat fission power density in a hybrid blanket by using a mixed fuel (ThO~ and 244 v CmCL) with variable fractions of the fuel components in the radial directions. The neutronic analysis is carried out on a blanket with a hard neutron spectrum in the fissionable zone. Due to these precautions in the blanket design, the fission power density could be kept quasi - constant over a relatively long plant lifetime and so,in addition fissile 233 245 fuel breeding such as U and Cm with superior nuclear properties, it could be possible to reach a hybrid blanket design for substantial electricity production. The peak - to - average fission power density increased from 1.06036 at start up to only 1.07416 after an operation period of 24 months by a plant' factor of 75 % under a- first - wall semi - catalyzed fusion neutron 14 2 flux load of 10 n/cm.s.