Developing a production management model for multi-project based small and medium sized manufacturing companies
Çoklu proje bazlı üretim yapan küçük ve orta ölçekli imalat firmaları için bir üretim yönetimi modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 136053
  2. Yazar: HASAN EMRAH SOMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDAL BÜYÜKDAMGACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET ÇOKLU PROJE BAZLI ÜRETİM YAPAN KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İMALAT FİRMALARI İÇİN BİR ÜRETİM YÖNETİMİ MODELİ GELİŞTİRİLMESİ Ülkemizde inşaat sektörüyle bağlantılı bir çok imalat sektörü standart üretim yapabilme olanaklarına sahip değildir çünkü ülkemizdeki inşaatların standart olmayan yapılan vardır. Bu nedenle seri üretimden proje bazlı tekil üretime yönelen firmalar, proje yönetiminde problemler yaşamaktadırlar. Bu çalışma kapsamında aynı anda birden çok proje sürdürmek durumunda kalan bu tip işletmeler için, organizasyonel yapı, dokümantasyon, bilgisayarlı proje yönetimi, optimum üretim programlan oluşturulması ve entegre performans değerlendirme sistemleri üzerinde geliştirme çalışmalan yapılmıştır. Organizasyonel yapı, dokümantasyon ve bilgisayarlı proje yönetimi konulannda mevcut sistemler incelenmiş ve uygun sistemlerin örnek bir şirket üzerinde uygulaması yapılmıştır. Optimum üretim programlan oluşturulması için mevcut bilimsel literatür incelenmiş ve uygun bulunan bir sistem daha önce seçilen bilgisayar programı ile entegre edilerek uygulanmıştır. Performans değerlendirme sistemi için de örnek şirket proje müdürlerinin de fikirleri alınarak, seçili proje yönetimi yazılımı altmda çalışan bir performans değerlendirme sistemi geliştirilmiştir. Yapılan bu çalışmalann benzer şartlardaki aynı veya farklı sektörlerden birçok işletmeye uygulanabileceği görülmüştür. Kasım, 2003 Hasan Emrah Somel IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPING A PRODUCTION MANAGEMENT MODEL FOR MULTI-PROJECT BASED SMALL AND MEDIUM SIZED MANUFACTURING COMPANIES In Turkey many sectors related to the building construction sector has not got the ability to manufacture standart products because of the nonstandardized structures of building constructions. The companies are directed from mass production systems to project based production systems and they have some problems in project management. In this study the organizational structure, documentation, computerized project management, optimum scheduling of resource constrained multi-projects and integrated performance evaluation system development studies has been performed for such companies having multiple project manufactaring systems. The existing systems have been examined for organizational structure, documentation, and computerized project management development, and the application of the appropriate systems on a selected company has been done. For the problem of optimum scheduling of multi-project systems, the technical literature has been surveyed and an appropriate heuristic system has been applied by entegrating with the selected project management software. A performance evaluation system has been developed by also taking the opinions of the project managers in the company. The system has been adapted to work under the selected project management software. It is observed that this study can be applied to many similar companies both in the same sector or other related sectors. November, 2003 Hasan Emrah Some!