Büyükada’nın (İstanbul) vejetasyonu
Vegetation of Büyükada (İstanbul)
  1. Tez No: 136052
  2. Yazar: SALPİ ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET BÜYÜKADA'NIN (İSTANBUL) VEJETASYONU Bu çalışmada Büyükada'nın vejetasyonu Braun-Blanquet (1964) metoduyla incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda Büyükada'nın vejetasyonu; a) Orman vejetasyonu, b) Çalı vejetasyonu, c) Frigana vejetasyonu ve d) Çayır vejetasyonu şeklinde dört grup halinde incelenmiştir. Orman vejetasyonunun; Pino-Brachypodietum pinnatü Akman ve Ekim, 1987 birliğinden ve çalı vejetasyonunun; Querceto-Pistacietum lentisci Schwarz, 1936 birliğinden meydana geldiği tesbit edilmiştir. İlk iki vejetasyonda; Quercetea (etalia) ilicis ve Olea-Ceratonion sımf, ordo ve alyansına dahil olan taksonlar dominant oldukları için gerek orman, gerek çalı vejetasyonu bu sintaksonlara bağlanmışlardır. Frigana ve çayır vejetasyonları, genellikle yerleşim birimlerine yakın olmalarından dolayı antropojenik ve zoojenik baskılara maruz kalmış ve bu yüzden iyi bir sosyolojik gelişme gösterememişlerdir. Dolayısıyla, bu son iki vejetasyonun fitososyolojik analizinin yapılabilmesi mümkün olmamıştır. Temmuz, 2003 Salpi ÖZYİĞİT IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY VEGETATION OF BÜYÜKADA (ISTANBUL) The vegetation of Büyükada was investigated and classified by means of Braun- Blanquet (1964) method in this study. At the end of this study, the vegetation of Büyükada was investigated in four groups as; a) Forest vegetation, b) Shrub vegetation, c) Frigana vegetation and d) Grass vegetation. It was fixed that; the forest vegetation consists of the Pino-Brachypodietum pinnatii Akman and Ekim, 1987 association; the shrub vegetation consists of the Querceto-Pistacietum lentisci Schwarz, 1936 association. The taxa belonged Quercetea (etalia) ilicis and Olea-Ceratonion class, order and alliance are dominant in the first two vegetations. Therefore, these vegetations were included to these class, order and alliance. Frigana and grass vegetations are near to the settled locations, so they are under anthropogenic and zoogenic effects. As a result, they were not able to improve sociologically and it was not able possible carrying out the phytosociological analyses of these vegetations. July, 2003 Salpi ÖZYİ?İT V