Desgning and implementing a model for institutional training needs assessment
Kurumsal eğitim ihtiyacının belirlenmesi için bir modelin geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 136055
  2. Yazar: SEDA TUNOĞLU KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET KURUMSAL EĞİTİM İHTİYACININ BELİRLENMESİ İÇİN BİR MODELİN GELİŞTİRİLMESİ VE UYGULANMASI Günümüz dünyasında, kurum ve kuruluşlar eğitimin, kurumsal gelişim için taşıdığı önemi ve getirdiği faydalan biliyorlar ve bu amaçla, çalışanlarını eğitmek için çaba sarfediyorlar. Eğitime önem veren ve yatırım yapan kurum ve kuruluşların, diğer kurum ve kuruluşlara oranla rekabet üstünlüğü kazandıkları görülmüştür. Kurum ve kuruluşların iş dünyasında rekabet gücü kazanabilmeleri için çalışanlarını eğitmek için yatırım yapmaları gerektiği ortaya çıkmıştır. Eğitim bir yatırım olduğu için, eğitime herhangi bir yatırım aracına yaklaşıldığı kadar ciddi yaklaşılmalı ve gereken önem verilmelidir. Kurum ve kuruluşlar öncelikle yatırımın getireceği faydayı ve maliyeti birbiriyle karşılaştırır, bu karşılaştırmaya göre yatırım yapıp yapmamaya karar verirler. Etkili bir eğitim ihtiyacı belirleme çalışması, bu yaklaşıma, eğitim ihtiyaçlarını ve önceliklerini gelişigüzel değil, sistematik bir şekilde belirleyerek katkıda bulunur. Bireyi olduğu kadar kurumun bütününü de inceleyerek, etkili kararların verilmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, eğitim ihtiyacının belirlenmesine yönelik olarak bir model geliştirmek ve bu modeli kurumlarda ve kuruluşlarda uygulamaktı. Bu amaçla, bir model geliştirildi ve Türkiye'nin önde gelen çocuk hastanelerinden birinde uygulandı. Bu çalışmada hedef grup, hemşireler olarak belirlendi. Hemşirelerle ve yöneticilerle mülakat yaparak ve hemşirelere anket uygulayarak, kurumun eğitim ve gelişim çalışmalarına yönelik yaklaşımının ne olduğu incelendi ve hemşirelerin eğitim ihtiyaçları belirlendi. Eğitim ihtiyacının belirlenmesi çalışmasının sonucunda, hemşirelerin ve kurumun eğitim ihtiyaçları şu şekilde ortaya çıktı: çocuk hastalıklarına yönelik tıbbi tedavi ve bakımla ilgili son gelişmeleri içeren periyodik ve sistematik eğitimler, tıbbi cihazların kullanımı ve bakımı, iletişim becerileri, yönetim becerileri, bilgisayarkullanımı, stres yönetimi, hasta bakımı ile ilgili yeni yöntemler, servisteki hastalıklara yönelik periyodik ve tekrarlanan eğitimler, yabancı dil, tıbbi malzeme yönetimi, ilaç bilgisi ve yönetimi, psikoterapi, enfeksiyon kontrolü, resüsitasyon, hemşirelik esasları ve hemşire hakları ve çocuk ve hasta hakları. Aralık 2003 Seda Tunoğlu II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGNING AND IMPLEMENTING A MODEL FOR INSTITUTIONAL TRAINING NEEDS ASSESSMENT In today's world, the organizations know the importance and benefits of training for organizational development and they make an effort to train employees. It is seen that the organizations, which give importance to training activities and invest in it are more competitive than the others. Organizations have to invest in employees by training them to be competitive in business environment. Because training is an investment, it is important to treat it as seriously as investment made. It is critical that organizations first determine the benefits to be gained versus the costs and then decide on the investment. An effective training needs assessment will contribute to this by identifying training issues and priorities in a systematic way, rather than on an ad hoc basis. By examining individual as well as overall aspects of the organization, effective decisions can be made. The purpose of this study was to develop a model for Training Needs Assessment and implement the model in organizations. For this purpose, a model was developed and implemented in children's hospital. Nurses were the target group of this study. By applying questionnaries and making interviews with nurses and managers, hospital's approach to training and development activities was analyzed and training needs of nurses were identified. Training Needs Assessment study revealed that the training needs of nurses and the organization are periodic and systematic training programs about trends and new medical treatment and care approaches about children diseases, knowledge about usage and maintenance of medical devices, communication skills, management skills, computer skills, stress management, new practices about patient care, periodic and repeating training programs about diseases special to the clinic, foreign language, medical materials management, knowledge of medicine and inmanagement of medicine, psychotherapy, infection control, resuscitation (CPR), nursing principles and nurse rights, knowledge and experience about patient and child rights. December, 2003 Seda Tunoğlu IV