Finding the important factors of battle outcomes by exploring data from major battles
Büyük savaşların dataları kullanılarak savaş sonuçlarını etkileyen önemli faktörlerin bulunması
- Tez No: 136059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDAL BÜYÜKDAMGACI, PROF. DR. ERKAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, savaş sonuçlanın etkileyen önemli faktörler istatistiki bir analiz ile yapılmış ve bu faktörlerden bir kısmı kullanılarak savaş sonuçlarını tahmin eden bir fonksiyon oluşturulmuştur. Yapılan analizlerde CDB90FT Data Seti kullanılmıştır. Bu data seti Center for Army Analysis (ABD)'den sağlanmıştır. Data setinin güvenilir olduğu bilinmektedir. Bu çerçevede, yapılan analiz sonuçlarının doğruluğunun gttveniliir olduğu değerlendirilmektedir. Data setinde en eski savaş olarak 1600 yılında yapılan Hollanda'nın Bağımsızlık Savaşı son olarak ise 1982 yılında gerçekleşen İsrail-Lübnan Savaşı yer almaktadır. Yapılan analizlerde Günlük Kayıp Oranı (DCR), birliklerin cepheye yayılması, cephede personel yoğunluğu ve Kuvvet Oranları (FR) faktörleri ele alınmıştır. Analizler sonucunda faktörlerin tarihsel eğilimi çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçların savaşlara olan etkileri grafik ve tablolar kullanılarak gösterilmiştir. Bu faktörlerin savaş sonuçları ile ilişkileri Lineer Regresyon ve Kikare Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Aynı zamanda, Kuvvet Oranları ile taarruz edenin savaşı kazanma ihtimali arasında doğrusal ilişki araştırılmıştır. Bu faktörlerin ve eğilimlerinin belirlenmesinin yanında, Çok Gruplu Ayırma Analizi (Discriminant Analysis) yolu ile objektif ve bağıl değişkenler kullanılarak savaş sonuçlarını tahmin edebilecek bir fonksiyon oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores important factors in battle outcomes through statistical analyses of data from major historical battles and creates a function by using some of these factors. CDB90FT Data Set is used in these analyses. The data set of CDB90FT has been made available and documented by the Center for Army Analysis (CAA-USA). The quality of the historical data is good. The accuracy and related evaluations of the analyses are based on the reliability of the Data Set. The earliest battle in the data set is the Netherlands' War of Independence in 1600, while the last one is the Israel-Lebanon War in 1982. The analyses of this research are based on the Daily Casualty Rate (DCR), Dispersion/Density of the troops and Force Ratio (FR) factors. The trends of these factors and their behavior through the history are revealed. The results of these factors are depicted with graphs and tables. The relations among these factors and the battle outcomes are analyzed by using Linear Regression Analysis and Chi-Square Tests. Additionally, the linear relationship between the Force Ratio (FR) variables and the probability that the attacker wins the battles is analyzed. In addition to see the general trends of these factors, a prediction function by using the Disciminant Analysis is created. All of the objective and relative variables of Force Ratio (FR) is used in this prediction analysis.