İlköğretim okullarında yönetici-öğretmen iletişimi
School administrator and teacher communication in primary school
- Tez No: 136060
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET ILKÖĞMETİM OKULLARINDA YÖNETİCİ ÖĞRETMEN İLETİŞİM Bireyin ilişkileri analiz etme ve anlama yeteneğinin artması, anlaşmazlıklarda çözüm ve uzlaşma yeteneğinim artması, iletişimde daha iddialı ve becerikli olma, daha popüler ve dışa dönük* arkadaşlarıyla daha cana yakın ve ilgili olma, daha ilgili ve düşünceli olma, sosyalleşmeden yana ve gruplarla daha uyumlu olma, daha fazla paylaşma, işbirliği ve yardımseverlik, diğerleriyle ilişkilerde daha demokratik olma kişilerin etkili iletişim becerilerini kulanmasına bağlıdır. tnsan MşiHğmin hatalı gelişimlerini önleyecek, hatta düzeltebilecek kurum okuldur. Eğitim geniş anlamda bireyin, toplum değerlerine ve yaşama biçimlerine sağlıkla uyumuna yardım eden bir süreç olarak görülebilir. Eğitim kurumlarının işleyişini sağlayan en etkili bireyler de, yöneticiler ve öğretmenlerdir. Yöneticiler ve öğretmenlerin iletişiminin niteliği eğitim kurumlarının niteliğini etkilemektedir. Bu araştırmada ilköğretim okullarında çalışan yönetici-öğretmen iletişim düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmada tarama yöntemi kuUanılmıştir. Beş bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde; problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almıştır. Araşteraanın ikinci bölümünde, iletişim, kişilerarası iletişim, örgütsel iletişim ve okulda iletişim ile ilgili literatüre yer verilmiştir. Yöntem kısmını oluşturan üçüncü bölümde; arastama modeli, evren, örnekîem, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması, verilerin toplanması, işlenmesi, çözümü ve yorumlanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, arastama sonucunda elde edilen bulgular, bağımsız değişkenlere göre istatistiksel yöntemler kullanılarak tablolar halinde verilmiş ve gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Araştırmama beşinci bölümüne ise; sonuçlar ve elde edilen veriler ışığında geliştirilen öneriler yer almıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şöyledir; îlköğretim okullanmn yöneticileri bazen çatışmaları kaybedenin olmadığı bir yöntemle çözmeye çalıştıkları belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin öğretmenler üzerinde çok az güven duygusu yarattıkları belirlenmiştir. Vllİlköğretim okullarında çalışan Öğretmenler çoğunlukla iletişim becerileri ile ilgili kurs/seminer veya eğitim almayanlardan oluştuğu beMenmtiştir Araştırmada cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, mezun olduğu fakülte, iletişim becerileri ile ilgili kurs/seminer veya eğitim alma ve eğitim düzeyine göre öğretmenlerin gorillerinde önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Haziran, 2003 Mehmet GÜLTEKÎN vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SCHOOL ADMINISTRATOR AND TEACHER COMMUNICATION IN PRIMARY SCHOOL The analysis of relation and to increase understanding the other individual to increase problem and conflict solving, to actieve more effective and skillful communication, to become more popular and extrovert to be more attentive and more participative and to be more helpful and democratic can be obtained by gaining effective communication skills. The schools can be considered as very important institutions in progressing and developing the human personality. Education helps individual to obtain an effective adaptation to Social values and living patterns and the school adrninistrations and teachers are the most importand factors of the educational institutions. The aim of this research is to define the communication level of the school administractor and teachers. In this research survey method is used. The thesis consist of five chapters. In the first chapter problem sentence, objectives, the importance of the research, assumptions, limitations and definitions are indicated. In the second chapter the publications related wiht communication, interpersonal communication, organirational Communications and communication in schools are stated. In the third chapter the model of the research, universe, population group relaibility and vaidity, data collection, evaluation and interpretation are indicated. In the fourth section the finding of the research are given as tables and necessary interpretations are defined. The fifth chapter conclusions and proposals are placed. Some of the important findings of the research are as follows: The administrators sometimes solve the conflicts very effectively. Most of the teachers do not depend on administrators. IXMost of the teachers do not have the opportunity of participating communication seminars. There are important differences in teachers opinions in accordance wiht their sex, age, teaching branches, university graduation and work experience. June, 2003 Mehmet GÜLTEKİN