Pamuklu materyallerin hidrojen peroksit ile ağartılmasında ultrasonik enerji yöntemi
Ultrasonic energy method at the hydrogen peroxide bleaching of cotton materials
- Tez No: 136083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET PAMUKLU MATERYALLERİN HİDROJEN PEROKSİT İLE AĞARTILMASINDA ULTRASONİK ENERJİ YÖNTEMİ Tekstil terbiye işlemlerinin temel uygulamalarından olan ağartma işlemi klasik yöntem ile uygulandığında uzun süre ve fazla enerji tüketimi gibi olumsuzlukları olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada pamuklu tekstil mamullerinin klasik ağartma işlemine alternatif olarak geliştirilmek istenen ultrasonik enerji yöntemi ile ağartma işlemine yer verilmiştir. Bu kapsamda, öncelikle pamuk lifinin özellikleri, hidrojen peroksit ağartması, tekstilde renk ölçümü ile ultrasonik enerjinin özellikleri ve tekstilde kullanımı ile ilgili konulara yer verilmiştir. Ardından elyaf, iplik ve örme kumaş formundaki tekstil malzemelerinin ultrasonik enerji ve klasik yöntem ile ağartma işlemleri gerçekleştirilerek, malzemelerin beyazlık indeksleri, mukavemetleri ve su emme özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Ayrıca, bu malzemelerin beyazlık indeksleri sonuçlarının Minitab Release 13.20 yazılım programında matematiksel modellemesi yapılarak, ultrasonik enerji yöntemi ile yapılan ağartma prosesini etkileyen parametrelerin birbirleri ile olan etkileşimleri incelenmiştir. Ultrasonik enerji ve klasik yöntem ile gerçekleştirilen ağartma işleminin ardından malzemelerin beyazlık indeksleri arasındaki yaklaşımlar ortaya çıkartılmıştır. Aralık, 2003 Süleyman ilker MİSTİK vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ULTRASONIC ENERGY METHOD AT THE HYDROGEN PEROXIDE BLEACHING OF COTTON MATERIALS It is known that, classical bleaching process have some problems such as long time period, high energy consumption. This study is about bleaching by ultrasonic energy method, which is considered to be an alternative method to classical bleaching. At this scope, firstly properties of the cotton fibres, hydrogen peroxide bleaching, measuring of colour in textile, properties and using areas of ultrasonic energy were taken part in this study. Ultrasonic and classical bleaching processes were applied to fibre, yarn and knitted fabric forms of cotton than whiteness index, strength and water absorbance capabilities were measured. Also whiteness index results of this materials were modelled at the Minitab Release 13.20 software program and the influences of the parameters which affect the ultrasonic bleaching process were investigated. After ultrasonic and classical bleaching processes, approach of the whiteness index values of the materials were presented. December, 2003 Süleyman ilker MİSTİK vıı