Bilisel araştırmalarda kullanılan anketlere yapay sinir ağları yönteminin uygulanması
Using neural networks methods for scientific researches
  1. Tez No: 136084
  2. Yazar: BAHADIR FATİH SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET DAVRANIŞ BİLİMLERİNDE YAPAY SİNİR AĞLARI YÖNTEMİNİN UYGULANMASI Bu tezde yapay sinir ağlan yönteminin davranış bilimlerine uygulanması konusu işlenmiştir. Yapay sinir ağlan bir çok uygulama alam bulmuş bir yöntemdir. Ve önümüzdeki yıllarda gelişmeye oldukça açık olacağı düşünülen ve hızlı büyüyen bir yöntemdir. Yapay sinir ağlan yöntemini insanlar açısından çekici kılan nokta bu yöntemle insan beyninin modellenmeye çalışılıyor olmasıdır. Tezde ilk bölümde genel bir giriş yapılmıştır. Amaç hakkında bilgi verildi ve yapay sinir ağlı çözümlerin üstünlükleri üzerinde duruldu, ikinci bölümde ise yapay sinir ağlarında kullanılan kavramlar ve tarihsel gelişim üzerinde durulmuştur. Ayrıca genel ağ yapılarıyla ilgili bir takım incelemeler yapılmıştır. Bu bölümde eğitme şekilleri, eğitim algoritmaları ve uygulamalara yer verilmiştir. Uygulama tipine ve ihtiyaçlara göre yapılabilecek olan ağ seçimi ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise alman örnek bir uygulama ile ilgili verilere ve bunların işlenme şekillerine yer verilmiştir. Uygulamada yapılan bir anket sonucunda alman veriler kullanılarak tasarlanan yapay sinir ağının performansı incelenmiştir. Tasarlanan ağ yapısında parametrelerin her biriyle oynayarak değişik sonuçlar alınmıştır, bunlar rapor edilmiştir. Bu uygulamada tasarlanan yapay sinir ağının cevaplan tahmin etmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Yapılan uygulamaya ilişkin ayrıntılara bu bölümde yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen uygulama sonuçlan üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Kasım 2003 Bahadır Fatih SELÇUK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS IN PSYCHOLOGICAL SCIENCES In thesis it was worked about to using artificial neural networks in psychological sciences. Nowadays it is possible to see applications which are using artificial neural networks to develop them. And it is believed that in the future artificial neural network applications will be more important. Artificial neural network is very important and attractive because of using the model of human brain. In thesis at the first part worked about a general information about subject. And gave some useful informations which are about our goal and worked about the superiorities of artificial neural network applications, hi the second part gave some information about concepts and historical development of artificial neural networks. In second part it can be found that general network architectures. In this part it can be found that learning algorithms and applications. And in second part it can be found that some useful information about selecting network type. In third part it can be found that information about target application. The performance of artificial neural network was studied. And at the last part there are some it can be found that some evaluations about application results. November 2003 Bahadır Fatih SELÇUK vı