Salatalık (Cucumis sativus L. ) fide gelişiminde ideal iyon konsantrasyonlarının ve alım mekanizmalarının belirlenmesi
The Determination of ideal concentrations and its uptake mechanism on growth of seedling by Cucumis sativus L. (Cucumber)
- Tez No: 136151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENER AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kültür bitkilerinin beslenme gereksinimleri doğal ortamda bulunan bitkilerden farklılık gösterebilmektedir. Beslenme gereksinimleri doğal ortamında yetişen bitkilerde kolaylıkla belirlenememesine rağmen kültürdekilerde ekonomik önem taşımaktadır. Önemli bir ürün olan Cucumis sativus L. (salatalık) tarla veya sera ortamlarında genellikle toprağa mineral besleyiciler (gübre) ilave edilerek yetiştirilmektedir. Bu çalışma, seçilmiş salatalık varyetesinin eksiksiz büyümesi için gerekli ideal iyon konsantrasyonlarının belirlenmesini ve yapraklara taşınım melcanizmasınm aydınlatılmasını hedeflemiştir. Deneylerde Hoagland çözeltisinde bulunan elementler temel alınmış çimlenme ve fidelerin gelişim safhalarında kullanılan K+, Ca** ve Mg^'un ideal konsantrasyonları sırası ile 1, 1 ve 0,5 g/l olarak bulunmuştur. Alev fotometrisi tayinleri Ca^'un yapraklardaki miktarının K+ ve Mg^'un konsantrasyonlarına bağlı olarak arttığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The nutrient requirements of plants in cultivation may differ from those in natural conditions. Although not easily determined in the natural habitat, these requirements can be economically important for cultivars. Cucumis sativus L. (cucumber), an important crop, is generally grown in field or glasshouse conditions with addition of mineral nutrients (fertiliser) to the soil. This study was designed to determine the ideal ion concentrations for optimum growth of a selected cucumber variety and throw light on mechanisms of transport to the leaves. In the experiments, based on the elements in Hoagland's solution, ideal concentrations of K+, Ca4-1" and Mg** ions for the stages of germination and seedling growth were found to be 1, 1 and 0,5 g/1, respectively. Flame photometer determinations revealed that the amounts of Ca** in the leaves increased in correlations with the presence of K+ and Mg.