Jeotekstillerin Türkiye'de üretilebilirliği ve pazar araştırması
The Productivity and market research of geotextiles in Turkey
- Tez No: 136150
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN, YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET JEOTEKSTILLERIN TÜRKİYE'DE URETİLEBİLİRLİGİ VE PAZAR ARAŞTIRMASI Jeotekstiller toprak ve inşaatla ilgili alanlarda kullanılan tekstil özelliklerine sahip düzlemsel yapılardır. İki katmanı ayırmak, herhangi bir jeoteknik malzemeyi korumak, drenaj yapmak veya bir jeoteknik oluşumu güçlendirmek için kullanılır. Özellikle 70'li senelerden sonra kullanımları hızla artmıştır. Türkiye'de tekstil sektörü ve inşaat sektörü hızla geliştiği halde, jeotekstillere gereken Önem verilmemiştir. Yurtdışında üniversiteler de jeosentetik bölümleri ve özel sektörde ise dernekler kurulmuştur. Ülkemizde ise bu kurumlara benzer kurumlar yoktur. Dolayısıyla jeotekstillerin Türkiye'de üretim ve kullanımıyla ilgili istatistiksel bilgiler bulunmamaktadır. Türkiye'deki jeotekstil tüketimi ve üretimi bu tezde mercek altına yatırıldı. İlk kez sektörün rakamsal verilerine ulaşıldı. Sektörün neden gelişemediği araştırıldı, üretici ve tüketici sorunları bulunmaya çalışıldı. Sonuç olarak jeotekstiller Türkiye'de yeteri kadar tanınmamaktadır. Uzun vadeli karları ilk maliyetleri yüzünden göz ardı edilmektedir. Devlet kendi projelerinde bile kullanım zorunluluğu getirmemektedir.Sektörün üretim ve tüketim kayıtları resmi veya gayrı resmi olarak bulunamadı. Bundan dolayı bir anket hazırlandı ve üretici, satıcı, kullanıcı firmalara doldurtuldu. Çıkan sonuçlar çapraz tarama metoduyla incelendi ve rakamsal sonuçlara varıldı. Tüm sektöre ulaşmak doğal olarak mümkün olmadı. Dolayısıyla alınan rakamlar yaklaşık değerleri yansıtmaktadır. Ancak Pazar hakkında önemli fikirler vermektedir. Tezde jeotekstil üretim yöntemleri yalın bir dille anlatıldı. Yaygın kullanım alanları gösterildi. Uluslararası, Amerikan ve Türk Standartlarının isimleri numaralarıyla verildi. Jeotekstillerin özellikleri anlatıldı. Uzun vadeli dayanım özellikleri eskiden yapılmış deneylerle verildi. Jeotekstillerde en çok kullanılan belli başlı liflerin fiziksel ve kimyasal özellikleri anlatıldı. Anket sonuçları dünya ve jeotekstillerin en çok kullanıldığı Kuzey Amerika Pazar durumuyla kıyaslandı. OCAK 2003 R.Umut Geray
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PRODUCTIVITY AND MARKET RESEARCH OF GEOTEXTILES IN TURKEY Geotextiles are planar, permeable textile pruducts which used with soil and construction related areas. They used for seperation, protection of other geotechnical materials, transmission of liquids or reinforce any geotechnical construction. Especialy after 70's usage amount of geotextiles fastly increased. Despite big textile and construction market in Turkey, geotextile market couldn't growth. In foreign countries universities has geosynthetic deparments. Also Geosynthetic related firms have their own societies. But in Turkey we don't have such intituons. For this reason we don't have any numbers about Turkish geotextile market. In this thesis, pruduction and consumption of geotextiles in Turkey has been reviewed. Market numbers found for the first time in this thesis. And looked for the problems of producers and users. At the beginning coudn't find the market numbers in formal either informal sources. For this reason a inquiry have maden. And firms filled. Results presentated in this thesis. But because of not cominicating all producers and users inTurkey this thesis can't show the exact results of Turkey. But it can give the idea of market. IllAs a result of inquiry, Turkish people doesn't know enough about geotextiles. And geotextile doesn't used becouse of their first costs. Either goverment don't show geotextiles in their projects. In this thesis the ways of producing geotextiles basicly explained. Main usage areas are shown. Name of the Internatinal, American, Turkish standarts have given. Proporties of geotextiles are explained. Durability of geotextile are shown by old experiments. Phisical and chemical proporties of basic fibres have given. Results of the inquiry have given and discussed by world market numbers. OCAK 2003 R.Umut Geray IV