Köse dağları (Ağrı) florası
Flora of the Köse mountains (Ağrı)
  1. Tez No: 136157
  2. Yazar: YAKUP BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET KÖSE DAĞLARI (AĞRI) FLORASI Bu floristik çalışma Eleşkirt ilçesinin (Ağrı) 10 km kuzeyinde bulunan Köse Dağlarında yapılmıştır. Köse Dağları Eleşkirt ilçesinin sınırlan içersinde bulunur ve rakımı 1600 ile 3439 m. arasında değişir. Çalışma alanı B9 karesine girmektedir. 2001 ile 2002 yıllan arasında çalışma alanından toplanmış bulunan 1456 bitki örneğinden 46 familyaya ait 211 cinse bağlı 428 takson teşhis edilmiştir. Teşhis edilen taksonlann 109'nım B9 karesi için yeni ka\ıttır. Teşhis edilen taksonlann 37 tanesi endemiktir.. Taksoniann %30,2 İran-Turan, °oIl,2'sini Avrupa- Sibirya, %3,9 Akdeniz orjinlidir. Geniş yayılışh taksonlann oranı %11,2 Orjini bilinmeyen taksonlann oram %43,5'tir. Ençok üyesi bulunan familyalar şunlardır; Asteraceae 62 (%14,4), Lamiaceae 44 (%10,2), Caıyophyllaceae 38 (%8,8), Poaceae 30 (%6,9), Brassicaceae 27 (%6,3), Fabaceae 24 (%5,6), Rosaceae 22 (%5,1), Ranıtnculaceae 16 (3,7), Liliaceae 16(%3,7), ve Boraginaceae 15 (°o3,5)'dir. Haziran-2003 Yakup BAKIR
Özet (Çeviri)
SUMMARY FLORA OF THE KOSE MOUNTAINS (AGRI) This floristic research was carried out on the Köse Mountains which lies 10 km north of Eleşkirt Town (Ağrı). Köse Mountains lies 10 km. north of the Eleşkirt Town (Ağrı) and within the frontiers of Eleşkirt Town and its. altitude varies between 1600- 3439 meters. The study area is within the B9 square 428 taxa in 211 genera belong 46 families were determined from 1456 plant samples which collected from the study area ber-veen 2001-2002 years. 109 of the determined taxa are new record for the B9 square. 37 of the determined taxa are endemics. 30,2 % of the taxa are orijinated from Irano-Turanian, 11,2 % are orijinated from Euro-Siberian and 3,9° o are orijinated Mediterenean region. The ratio ot the widespread taxa is 12,2 % whilst, the ratio of the unknown taxa is 43,5 %. The families which have the most taxa numbers are as follows ; Asteraceae 62 (14,4%), Lamiaceae 44 (10,2 %), Cmyophyilaceae 38 (8,8 %), Poaceae 30 (6,9 %), Brassicaceae 27 (6,3 %), Fahaceae 24 (5,6 %), Rosaceae 22 (5,1 %), Ranunculaceae 16 (3,7 %), Liliaceae 16 (3,7 %), Boraginaceae 15 (3. 5 %). June-2003 Yakup BAKIR II