Kelkit ve Köse ilçelerinin coğrafyası
The Geography of the towns Kelkit and Köse
- Tez No: 94147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ KELKİT ve KÖSE İLÇELERİNİN COĞRAFYASI Erdal AKPINAR Tez Danışmanı: Doç. Dr. Hakkı YAZICI 2000, Sayfa: 448 Jüri: Doç. Dr. Hakkı YAZICI Araştırma sahasını oluşturan Kelkit ve Köse ilçeleri, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Bölümün iç kesiminde, Yukarı Kelkit Havzası sınırları içerisinde bulunan ilçeler, idarî bakımdan Gümüşhane iline bağlıdırlar. Çalışma sahasının yüzölçümü 1 925 km2.dir. Araştırma sahası dağlık, engebeli ve yüksek bir rölyef yapısına sahiptir. Sahanın kuzeyinde Giresun dağları, güneyinde ise Otlukbeli dağlan uzanmaktadır. Tektonik oluşumlu Kelkit ovası, sahanın en önemli düzlüğüdür. Araştırma sahasının yıllık ortalama sıcaklığı 6.9 °C, yıllık ortalama yağış miktarı ise 354 mm.dir. İklim özellikleri bakımından daha çok Doğu Anadolu Bölgesi ile benzerlikler gösteren sahada, iğne yapraklı ormanlar, kuru ormanlar ve stepler geniş bir alana yayılmıştır. Saha yüzölçümünün yarıya yakını (% 49.5), kahverengi topraklar ile kaplıdır. Sahanın suları, Yeşilırmak'm en uzun kolu olan Kelkit Çayı tarafından drene edilmektedir. Son nüfus sayımına göre (1997) sahanın nüfusu 58 888'dir. Yöre nüfusunun % 77' si kır yerleşmelerinde, % 23 'ü ise sahanın tek şehir yerleşmesi olan Kelkit'te yaşamaktadır. Araştırma sahası, göç veren yörelerimizden biridir. Sahada 1 şehir, 1 kasaba ve 7 'si belediye örgütlü toplam 99 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Çalışma sahasının temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Yörenin en önemli sanayi kuruluşu ise Kelkit Kibrit Fabrikası 'dır. Ulaşımda karayolunun tek seçenek olduğu yörede, sahanın çevreyle olan bağlantısı D 885 karayolu ile sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DOCTORAL THESIS THE GEOGRAPHY OF THE TOWNS OF KELKİT AND KÖSE Erdal AKPINAR Supervisor: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI 2000, Pages: 448 Jury: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI The towns of Kelkit and Köse, Which formed our study field, are situated in the Eaester Black Sea. İn the inner part of this division, the towns in the upper Kelkit Basin depend on the city of Gümüşhane from the point of administrative. The research field has a structure of mountainous, rough and a high relief structure. The mountains of Giresun in the north of field, the mountains of Otlukbeli in the south are placed. The plain of Kelkit, which has a tectonic structure, is the most important plane of the field. The average annual temperature of the study field is 6.9 °C, the average annual rainfall is 354 mm. The conferae forests, the dry forests and the steppes are spread over a large area in the field which has resemblances with the Easter Anatolia from the point of viev of the climate characteristics. Nearly the half of the field superficies ( 49.5 %) is covered with the brown soils. The water of the field is made drainage by The Kelkit Çayı, which is the longest arm of Yeşilırmak. According to the last census (1997), the population of the field is 58 888. 77 % of the population lives in the rural settlements, 23 % of it lives in Kelkit Which is only city settlement. The research field is one of the districts which gives migration. İn the field, there is a city, a town and 99 village settlements of which seven have the municipality organization. The main living sources of the study field are agriculture and cattle breeding. The most important industrial establishment of the field is also the factory of Matches, Kelkit. İn the transportation, the road is only choice and the connection with the surroundings the road D 885.