Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss (Walb. 1792)) ovaryumlarının dönemsel değişiklikleri üzerine araştırma: Morfolojik ve histokimyasal bulguları
A Study on annual changes in ovary of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss (Walb. 1792)): Morphological and histochemical results
  1. Tez No: 136187
  2. Yazar: NAGİHAN KOCAKAPLAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİKAP YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI {Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)) OVARYUMLARININ DÖNEMSEL DEĞİŞİKLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA. MORFOLOJİK VE HİSTOKİMYASAL BULGULARI Bu araştırmada Gökkuşağı alabalığının {Oncorhynchus mykiss, Walb. 1792) ovaryumlannda görülen dönemsel değişiklikler, histolojik ve histokimyasal yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Toplam 103 adet, 2 yaşındaki dişi balıklar, 2001-2002 yıllan arasında birer aylık aralarla incelenmeye alınmıştır. Ortalama su sıcaklığı 16.5-17 °C olan havuzlardaki balıklar doğal fotoperiyotta tutulmuştur. Ovaryumlann histolojisindeki değişiklikler makroskopik, ışık ve elektron mikroskopu düzeyinde izlenmiştir. Balıkların üreme periyodunun belirlenmesinde kullanılan gonadosomatik indeks hesaplanmıştır. Gelişen oositlerin çaplanndaki değişiklikler ve ovaryumun yıllık siklusu tespit edilmiştir. Makroskopik incelemede ovaryumlann vücut boşluğundaki hacmi ekim ayında iyice artmış ve opak foliküllerin varlığı görülmüştür. Aralık ayında ise vücut boşluğunu tamamen dolduran şeffaf yumurtalarla dolu olduklan izlenmiştir. Aralık ayında en üst değerde görülen yüksek GSI (18.8Ü.2) ve ocak ayında hızla azalan düşük GSI (1.8±0.15) nedeniyle yumurtlamanın aralık ayının ikinci yansından itibaren gerçekleştiği tespit edilmiştir. Oositlerin çaplanndaki artış en fazla kasım ve aralık ayında (3591.3 ve 4982.2 um) görülmüştür. Işık mikroskopu incelemelerinde; birinci büyüme evresi, kortikal alveolar evre, vitellojenez evresi, olgunlaşma ve ovulasyon evreleri ile ovulasyon sonrası foliküller izlenmiştir. Transmisyon elektron mikroskopu incelemelerinde primer büyüme ve vitellojenez evrelerindeki foliküllerin tüm kısımlarının ince yapılan gösterilmiştir. Taramalı elektron mikroskopunda ise vitellojenez evresindeki ovaryum dokusunun, yüzeysel incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Aralık, 2003 Nagihan KOCAKAPLAN GÜLSOY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON ANNUAL CHANGES IN OVARY OF RAINBOW TROUT {Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)). MORPHOLOGICAL AND HISTOCHEMICAL RESULTS. In this study, the annual changes in ovary of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walb. 1792) were investigated with histological and histochemical methods. Total 103 inviduals of two years old female fishes, which had been studied between 2001-2002 years as monthly basis. They kept in concrete pool under average water temperature 16.5 - 17 °C at natural photoperiod conditions. The changes in ovarian histology were observed as macroscopic, light and electron microcopies techniques. The Gonadosomatik index was calculated to estimate the reproductive period of fishes. The changes in diameter of developing oocytes and annual cycle of ovary were determined. In macroscopic studies, the increase in ovary volume and the existence opac follicles were observed in September. In December, the fish bodies were full of transparent eggs. Ovulation was determined in the second part of December as a result of GSI value, which was the highest level (1 8.8 ± 1.2) in December, and rapidly decreased level (1.8 ± 0.15) in January. Increasing of the diameter of oocytes was highest in November and December (3591.3 and 4982.2 um respectively). Oocyte development had been classified into primary growth, cortical alveolus stage, vitellogenesis, maturation, ovulation and postovulatory follicles were estimated in light microscopical studies. In Transmission electron microscopy studies, follicles were described in primary growth and vitellogenesis stages. Also in scanning electron microscopy studies, the ovarian tissue surface determination was performed which was in vitellogenesis stage. December, 2003 Nagihan KOCAKAPLAN GÜLSOY VI