Alabalık larvalarının (Salma gairdneri rich.1836) taze karaciğer tozu, toz karma yem ve taze karaciğer pulpası ile beslenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 13057
  2. Yazar: MEHMET ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada gökkuşağı alabalığı (Salmo gairdneri Rich. 1836) larvaları taze karaciğer tozu, karma granül yem ve taze karaciğer pulpası ile beslenerek bu yemlerin büyüme ve ölüm oranına etkileri incelenmiştir. Denemeler herbirine 0.625 lt/dak su verilen 75x35x29 cm ebat- larındaki 6 adet cam akvaryumda yapılmıştır. Su kaynağı olarak, Eğir dir gölü kıyısında, göle 117 m uzaklıkta bulunan kuyudan pompajla alınan su kullanılmıştır. Denemede ortalama 0.148 +- 0.001 g ağırlık ve ortalama 25.36 ± 0.10 mm total boyundaki 709 adet gökkuşağı alabalığı larvası kullanılmıştır. Birinci gruba taze karaciğer tozu, II. gruba taze karaciğer pulpası ve III. gruba karma granül yem ad. libitum verilmiştir. Beş hafta süren denemenin ilk haftasında I. grupla III. grup arasındaki total boy ve ağırlık artışında fark gözlenmemiştir. II. grup ile III. grup arasındaki fark ise istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P0.05 ve P > 0.01), III. grupla diğer iki grup arasındaki fark önemli bulunmuştur. Deneme sonunda III. grup ortalama 0.763 ± 0.152 g ağır lık ve 43.05 ± 3.14 mm total boy, I. grup 0.500 ± 0.075 g ağırlık 37.65 ± 2.67 mm total boy ve II. grup 0.498 ± 0.105 g ağırlık ve 36.93 ± 2.64 mm total boya ulaşmışlardır. Deneme süresince ölüm oranları I. grupta % 3.15, II. grupta % 3.60, III. grupta % 5.40 olarak saptanmıştır. Uygun granül yemin bulunmadığı şartlarda alabalık larvalarının beslenmesinde alternatif bir yem kaynağı olabilen taze karaciğer tozu kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study rainbow trout (Salmo gairdneri Rich. 1836) larvae were fed with fresh liver powder, granulated fish pellet and fresh liver pulp. The effects of these foods on the growth and mortality of larvae were investigated. In the experiments 709 rainbow trout larvae were used which has 0.148 ± 0.001 g average weight and 25.36 + 0.10 mm total length. Experiments were made by using six glass aquariums in dimension of 75 X 35 X 29 cms. They were supplied with 0.625 1/m water. In the experiment water was taken by electropomp from a well stiuated by Eğirdir lake cost. The first group with fresh liver powder and the second group with fresh liver pulp and the third group with granulated pellet were fed ad. libitum. The experiments continued 5 weeks. The end of first week no difference was found in total length and weight datas between the first and third groups.