Gürün-Gökpınar koşullarında Salmo gairdneri R., 1836 ile Salmo trutta macrostigma D., 1858'nın yumurta verimlerinin tespiti
Determination of the fecundity Salmo gairdneri R., 1836 and Salmo trutta macrostigma D., 1858 in the Gürün-Gökpınar conditions
- Tez No: 9475
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Gürün Su Ürünleri İstasyonunda yetiştirilen Salmo gairdneri ile Gürün-Gökpınar gölü ve ayaklarında doğal olarak bulunan Salmo trutta macrostigma ' nın yumurta verimleri saptandı. Salmo gairdneri ' de yumurta verimi sırasıyla yedi ve iki aylık dönemde iki yaşlı balıklarda 2960±351 adet/kg, 2383± 165 adet/kg; Uç yaşlı balıklarda 2627±77.4 adet/kg, 1872±324.1 adet/kg, dört yaşlı balıklarda 2120±131 adet/kg, 1716±178.2 adet/kg olarak tespit edildi.IV Salmo trutta macros tigma ' da yumurta verimi ise, sırasıyla yedi ve iki aylık dönemde Uç yaşlı balıklarda 3203±40.8 adet/kg, 3168±37.1 adet/kg; dört yaşlı balıklarda 2991±363 adet/kg, 2878±50.4 adet/kg; beş yaşlı balıklarda 2783±82.1 adet/kg, 2608.9±20.7 adet/kg saptandı. Salmo gairdneri'de yumurta çapı ortalama 416.25±77.03 gr ağırlıkta olan iki yaşlı bir balıkta 4.2±0.144 mm, ortalama 1066. 5± 216.6 gr ağırlıkta olan Uç yaşlı bir balıkta 4.7±0.0901 mm, ortalama 1401.754±158.98 gr ağırlıkta olan dört yaşlı bir balıkta ise; 5.6± 0.120 mm olarak ölçUlmüştUr. Salmo trutta macrostigma ' da yumurta çapı, ortalama 182,86±5.27 gr ağırlıkta olan Uç yaşlı bir balıkta 3.1±0.456 mm, ortalama 488.4±11 gr ağırlıkta olan dört yaşlı bir balıkta 3.8±0.152 mm, ortalama 790.7±12.1 gr ağırlıkta olan beş yaşlı bir balıkta ise 4.9+0.595 mm olarak ölçülmüştür. GSI değerlerinden elde edilen sonuçlara göre, Salmo gairdneri' de yumurtlama peryodunun Aralık ayında, Salmo trutta macrostigma ' da ise kasım ayında gerçekleştiği gözlendi. Kondisyon faktörü, Salmo gairdneri'de sırasıyla yedi ve iki aylık dönemde ortalama 1.1587-1.2023, Salmo trutta macrostigma ' da ise ortalama 1.2314-1.2578 olarak hesaplanmıştır ANAHTAR KELİMELER : Salmo gairdneri R., 1836 Salmo trutta macrostigma D., 1858 Gonadosomatik İndeks (GSI) Kondisyon Faktörü
Özet (Çeviri)
In this research, the fecundity of Salmo gairdneri Cultiva ted at the Gürün water product station and Salmo trutta macrostigma found naturally in GUrUn-Gb'kpinar Lake and its trubitaries were determined. The egg yields of Salmo gairdneri in the 2,3,4 age groups were 2960±351 egg/kg, 2627±77.4 egg/kg, 212Q±131 egg/kg respectively during the seven months period but during the two months period they were 2383.2^165 egg/kg, 1872+324.1 egg/kg, 1716.+178.2 egg/kg respectively.VI The egg yields of Salmo trutta macrostigma in the 3.4.5 age groups were 3203±40.8 egg/kg, 2991±363 egg/kg, 2783±82.1 egg/kg respectively during the seven months period but during the two months period they were 3168*37.1 egg/kg, 2878*50.4 egg/kg, 2608.9* 20.7 egg/kg respectively. It has been measured for Salmo gairdneri that the diameter °f eggs were 4.2*0.144 mm for two age group weighing as an average of 416. 25*77. 03 g, 4.7*0.0901 mm for three age group weighing as an average of 1066.5*216.6 g, and 5.6-0.120 mm for four age group of 1401.75*158.98 g =. It has been measured for Salmo trutta macrostigma that the diameter of eggs were 3.1*0.456 mm for three age group weighing as an average of 182.86*6.27 g, 3.8-0.152 mm for four age group weighing as an average of 488.4*11 g:, and 4.9-0.595 mm for five age group of 790.7*12.1 g:. According to the GSI values, spawning period of salmo gairdne ri occured in December, but Salmo trutta macrostigma in November. The condition factors of Salmo gairdneri were determined as 1.1587, 1.2023 during the seven months period and the two months period respectively. The condition factors of Salmo trutta macorstigma were determined as 1.2314, 1^578 during the seven months period and the two months period respectively. KEY WORDS : Rainbow trout (Salmo gairdneri R.,1836 The Brown trout form (Salmo trutta macros tigma D., 1858) Gonadosomatic Index (GSI).Condition factor.