Hareketli yük dağılımının burulma düzensizliği üzerine etkisinin SAP 2000 ile analizi
Analysis of the effect of live loads distribution on torsional irregularity with SAP 2000
  1. Tez No: 136267
  2. Yazar: ŞULE BAKIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
1999 Marmara Depremi' nden sonra yapılan incelemelerde, binaların amacının dışında kullanılması ve kat içerisindeki hareketli yük dağılımının uniform (düzgün yayılı) olmaması nedeniyle, ağırlık merkezinin değişebileceği düşünülmüştür. Binanın ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ile rijitlik merkezine göre eksantrisıtenin arttığı, binanın dönmeye zorlandığı ve ikinci mertebe burulma momenti etkisi altında binanın yıkılmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında Hareketli Yükün Burulma Düzensizliği Üzerindeki Etkisi incelenmek istenmiş bu amaçla farklı modeller kullanılarak, zemin sınıfının ve döşemelerdeki hareketli yük dağılım ve miktarının burulma düzensizliği üzerindeki etkisi“Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi”ve“Mod Birleştirme Yöntemi”uygulanarak SAP2000 ile analiz edilmiştir. İlk model için yapılan analizlerde BurulmaDüzensizliği, Göreli Kat Ötelenmeleri Kontrolü ve İkinci Mertebe Etkileri tablolar halinde düzenlenmiştir. İkinci modelde ise planda simetrik olmayan üç döşemeli“L”tipi bir yapı modeli incelenmiştir. Her analizde farklı döşemeler farklı hareketli yük var kabul edilerek (depo olarak) incelenmiş ve burulma düzensizliği tablo ve grafikler halinde düzenlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Burulma düzensizliği, eşdeğer deprem yükü yöntemi, mod birleştirme yöntemi göreli kat Ötelenmeleri, ikinci mertebe etkileri, düzgün olmayan yayık yük.
Özet (Çeviri)
After 1999 Marmara Earthquake, it was hypothesized that the gravity center can change because of use of buildings different then their design purpose and nonuniformities of live load distribution in a floor level. It was also hypothesized that due to change in center of gravity of building eccentricity relative to center of rigidity increases, building is exposed to torsion and building can collapse under secondary torsional moment effect. For this purpose, the analysis were performed by means of SAP2000 Program. In this study the effect of live loads on the torsional irregularity was investigated. More specifically, the influence of soil type and distribution and amount of slab live loads on the torsional irregularity was studied using the 111“Equivalent Earthquake Load Method”and“Mode Coupling Method”. Two different models were used for this purpose. In the first symmetrical model, the torsional irregularity, relative floor displacements and secondary effects were investigeted. In the second model, the torsional irregularity of an 'L' type, nonsymmetrical slab for different loading combinations was examined. The study results suggest that, with the changes of soil type in the first model there are no changes at torsional irregularity and secondary effects. In the second model there is a slight (2.72 %) change in the torsional irregularity. KEY WORDS : Torsional irregularity, the equivelent earthquake load method, the mode coupling method, relative floor displacements, secondary effects, nonuniform distributed bad.