Saf ve katkılı PTFE'nin kuru kayma halinde sürtünme ve aşınma davranışları
Investigation of wear and friction behaviours of unfilled and filled polytetrafluoroethylene
  1. Tez No: 136330
  2. Yazar: ÜNAL KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, katkısız PTFE, % 25 bronz katkılı, % 35 karbon katkılı ve % 17 cam elyaf katkılı PTFE malzemelerinin, aşınma ve sürtünme davranışları üzerine uygulanan yükün ve kayma hızının etkisi incelenmiştir. Bu malzemelerin aşınma deneyleri pim-disk cihazında gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmada, 5N, 10N, 20N ve 30N gibi farklı yükler ile 0,32 m/sn, 0,64 m/sn, 0,96 m/sn ve 1,28 m/sn gibi değişik kayma hızları kullanılmıştır. Deneylerin sonucunda, tüm PTFE çeşitleri için uygulanan yükün artmasıyla birlikte ağırlık kaybının hızlı bir şekilde arttığı, benzer şekilde, kayma hızının artması ile birlikte sonucunda ağırlık kaybında artışın olduğu fakat sadece cam elyaf takviyeli PTFE' de ağırlık kaybının çok az olduğu tespit edilmiştir. Yine tüm PTFE çeşitleri için kayma hızının artması ile aşınma hızında azalma olduğu gözlenmiştir. Aşınma hızı aralığı ise 10 4 mm3/Nm ile 10'6 mm/Nm olarak tespit edilmiştir. Sürtünme katsayıları ise uygulanan yükün artırılması ile azalma göstermiştir. Sürtünme katsayısı ise uygulanan yüke göre değişmekte olup 0,11 ile 0,75 aralığında tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler - Aşınma, Sürtünme, PTFE,
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sliding speed and applied load on both friction and wear behaviours of unfilled, 25wt% bronz filled, 35wt% carbon filled and 17wt% glass fibre reinforced PTFE composites have been investigated. Wear tests were carried out using a pin-on disc machine. Tests were performed with different loads of 5N, ION, 20N and 30N, and sliding speed of 0.32, 0.64, 0.96 and 1.28 m/sec. The results show that the material loss increased considerably with increasing applied load and sliding speed. However, glass fibre reinforced PTFE illustrates little change in mass loss with increasing sliding speed. In addition, specific wear rate decreases with increasing sliding speed for all PTFE compositions. For all materials, specific wear rate range is 10"4 mm3/Nm and 10*6 mm3/Nm. The coefficient of friction of the all PTFE composites types varied with applied load and was determined between 0.11 and 0.75 Key words - Wear, Friction, PTFE