Amatör telsizcilik ve olağanüstü haller için kullanımının incelenmesi
An Investigation of amateur radio use for emergencies
  1. Tez No: 136350
  2. Yazar: UMUT ARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FERİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Amatör Telsizcilik, Paket Radyo İletişimi, APRS Sistemi, SSTV İletişimi 19.yy' da haberleşmede radyo iletişim tekniğinin geliştirilmesi ile herhangi bir bağlantı olmadan mesafeler arasında iletişim kurulabileceği görüldü. Bu buluş özellikle 20.yy' da elektronik alanındaki gelişmeler ile beraber bir çok yeni buluşlara zemin hazırladı. Bu buluşlar, amatör telsizciler arasında birçok değişik iletişim yönteminin ve bu sistemlerde kullanılacak yazılımların, protokollerin ve modülasyon türlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Amatör telsizcilikte kullanılan iletişim yöntemleri, Paket Radyo İletişimi, APRS Sistemi, SSTV İletişimi' dir. Bu sistemler sayesinde sesli, resimli ve yazılı iletişim sağlanmaktadır. Bu iletişim yöntemlerinin gerçekleşmesi için uydular, aktarıcılar da kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, amatör telsizciliğin faaliyet alanlarını, amatör telsizcilikte kullanılan iletişim yöntemlerini, modülasyon türlerini, yazılımları ve band planlarını ayrıntılı olarak incelemek, amatör telsizciler ve amatör telsizciliği merak edenler için bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF AMATEUR RADIO USE FOR EMERGENCIES SUMMARY Key Words : Amateur Radio, Packet Radio, APRS System, SSTV System With the introduction of the radio technique in the 19th century, it was possible to communicate without a physical connection between the parts. This invention, along with other developments especially in electronics made a pavement for newcoming inventions. Communication methods in amateur radio are Packet Radio, APRS System and SSTV System. With the help of these systems voice, Picture and text communication have been possible. For thim aim, artificial satellites and relays are also used. The aim of this thesis to provide a scientific source the people who are enthusiastic for amateur radio by investigating communication methods, modulation types, related software and band planning. XI