TMS320C50 DSP işlemcisi ile real-time uygulama geliştirme
Real-time application development with TMS320C50 DSP
  1. Tez No: 136359
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anahtar Kelimeler- DSP, TMS320C50, DTMF Günümüzde iletişim teknolojileri hayatımızın her alanına girmiştir. İletişim teknolojilerinin hayatımızın her alana girmesiyle birlikte bu teknolojilerin güvenliği ve hızı önemli olmaya başladı. Ayrıca bu teknolojilerin gerçek zamanlı olmaları da önemli bir özellikti. Birçok uygulamada gerekli hızı ve performansı sağlayan sistemlerin temelinde karşımıza sayısal işaret işlemcileri çıkmaktadır. Bu işlemciler işaret işlemeye yönelik yapıları ile diğer işlemcilerin gerçekleştiremeyeceği, özellikle analog ortamdan alınan verilerle çalışan veya sonucunu analog ortama gönderen sistemlerde vazgeçilmez olmuşlardır. Bu uygulamada kullanılan sayısal işaret işlemcisi Texas Instrumens firmasının TMS320 ailesindendir. TMS320 ailesi 16-bit sabit-nokta ve 32-bit değişken-noktalı sayısal işaret işlemcileri içerir. Bu işlemciler yüksek hızlı kontrolörlerde operasyonel esnekliğe ve düzenleme işlemlerinde sayısal yeteneğe sahiptir. Tl ilk sabit-noktalı sayısal işaret işlemcisini 1982 yılında TMS320C10 ismiyle tanıştırdı. TMS320C50, gelecekteki TMS320 cenerasyonları için örnek teşkil etmiştir. 'C5x nesil işlemciler fıltreleme gibi geleneksel problemlere daha esnek yaklaşımıyla çokyönlü ve gerçek-zamanlı performansıyla ön plann çıkmaktadır. Ayrıca 'C5x birkaç işlemin eşzamanlı yapılması gereken komplex işlemleri de destekler. Bundan dolayı TMS320C50 işlemcilerinin çok farklı uygulamada kullanım alanları vardır. Bu çalışmada TMS320C50 DSP işlemcisi kullanılarak bir sensörden aldığı bilgiyle beraber istenilen bir telefon numarasını arayan bir sistem gerçekleştirilmiştir. Bu telefon numarası arama işlemi için DTMF (Dual Tone Multi Frequency) kodunun üretilmesi gerekmektedir. Bu işlem TMS320C50 DSP işlemcisi içerisinde yazılım olarak gerçekleştirilmiş olup harici bir entegre kullanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Key Words- DSP, TMS320C50, DTMF The TMS320 family consist of 16-bit fixed-point and 32-bit floating-point single- chip digital signal prosessing devices. These processors possess the operational flexibility of high-speed controllers and the numerical capability of array processors. Combining those two qualities, the TMS320 prosessors are inexpensive alternatives to custom-fabricated VLSI and multichip bit-slice prosessors. The fallowing qualities make this family the ideal choise for a wide range of processing applications. With its unique versatility and real-time performance, a 'C5x-generation processor offers better, more adaptable approaches to traditional signal-processing problems such as vocoding and filtering. Furthermore, the 'C5x supports complex applications that often require several operations to be performed simultaneously. In this work, an automatic warning system calls a desired phone number depends upon an information received from a sensor is implemented using a TMS320C50 DSP processor. For this call, a DTMF code need to be produced. This process is realised with a TMS320C50 assembly code without using an external IC.