Perdeli-çerçeveli sistemlerde planda perde yerinin değişmesinin perdeler ve çerçeveler arasındaki kesme kuvveti dağılmına etkisi
Shear force distribution variance between shear walls and columns by varying places of the shear walls on the plan at the shear walled frame systems
  1. Tez No: 136386
  2. Yazar: OSMAN ÜNLÜKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Deprem, taşıyıcı sistemler, perdeli çerçeveli sistemler, yapının dinamik analizi, kat kesme kuvveti. Bu çalışmada amaç, deprem etkisindeki konut ve işyeri türündeki 4, 5, 6 ve 8 katlı perdeli çerçeveli 4 tip yapının planda perde yerinin değişimiyle perde ve kolonlara gelen kesme kuvvetlerinin değişimi incelenmiştir. Birinci bölümde; problemin tanımı yapılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde betonarme taşıyıcı sistem çeşitleri hakkında bilgi verilmiş olup birbirleri ile etkileşimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yatay yükler altında perde ve çerçeve sistemlerin davranış şekilleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde yapının dinamik analizinde kullanılacak yükler hesaplanmıştır. Beşinci bölümde Eylül 1997 deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıların deprem etkisi altında oluşacak yatay yükler ' İDE STATİK' bilgisayar programı ile hesaplanmıştır. Altıncı bölümde katlara etkiyen toplam kesme kuvveti, katlardaki perdelerin ve kolonların aldığı toplam kesme kuvveti değerleri elde edilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. xııı
Özet (Çeviri)
SHEAR FORCE DISTRIBUTION VARIANCE BETWEEN SHEAR WALLS AND COLUMNS BY VARYING PLACES OF THE SHEAR WALLS ON THE PLAN AT THE SHEAR WALLED FRAME SYSTEMS SUMMARY Keywords; Eartquake, structual systems, shear - walled systems, dynamic analyses, storey shear force. With this study, 4 different shear - walled sterna structures under earthquake,that eah having 4, 5, 6 8 storeys,have been analysed at these structures shear - walled elements location is changed. First Section: problem definiton, the scope and aim is definde. Secon Section: Comprehensive knowledge about structural systems have been given and interaction aming thenm is given. Third Section: Building under lateral loads section, shear - walled loads and frame systems ' behaviour is researched. Fourth Section: Loads, that will be used for dynamic analyses are calculated. Fifth Section: Lateral loads,that will emerge under earthquake that are appopriate to the 1997 Sptember Turkish National Codes. Calculations have been made with“ide Statik ”. Sixth Section :Total shear forces for,at each storeys, shear wall and columns are obtained and along with results advices are given. xtv