Semi treyler şasisinin bilgisayar destekli yapısal analizi
Computer aided chasis analysis of semi trailer vehicles
- Tez No: 136397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda bilgisayar destekli mühendislik yöntemleri, bilgisayar donanım ve yazılımlanndaki hızlı gelişmeler sanayinin bir çok bölümünde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler sayesinde tasarım ve mühendislik hesaplan için ayırılan süreç azaltılmakta ve maliyet açısından büyük bir kazanç sağlanmaktadır. Tezin amacı, kullanılan bir semi treyler şasisinin tamamının bilgisayar ortamına aktarılması ve istenilen mühendislik hesaplarının çok pratik hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabileceğini göstermektir. Anahtar Kelimeler : Semi Treyler, Şasi, Bilgisayar Destekli Mühendislik
Özet (Çeviri)
Computer aided engineering During the last few, the development of computer accessories and scriptsresulted for extensively involvement of computer aided engineering (CAE) methods in many industrail fields. Furthermore this system provides to change rapidly design parameters and provide the control through all stages of the design process. Hence the designer gains flexibility throughtout the design process. Using the feedback system this system provide optimisation of the design. In this study the chassis of a semi trailer was modeled and analysed, used computer aided design code ANSYS Keywords : Semi trailer, Chasis, Computer aided design,