Bir web tabanlı grup karar destek sisteminin nesne-yönelimli analiz ve tasarımı
Object-oriented analysis and design of a web-based group decision support system
  1. Tez No: 136412
  2. Yazar: OĞUZHAN ALPTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Grup karar verme, Grup karar destek sistemleri, Nesne- yönelimli analiz ve tasarım, UML İnternet, dünya çapında her türlü bilgiye ulaşmayı sağlayan bir ortam yaratmıştır. Bu ortam karmaşık organizasyonel karar problemlerinin çözümü için kararvericilerin aynı yerde ve aynı zamanda birlikte olmasalar da beraber çalışmalarım sağlayan yeni metodlann uygulanmasını mümkün kılmıştır. Karmaşık organizasyonel karar problemleri bir grup aktör, değişik disiplinler ve farklı bireyleri kapsadığı için birçok organizasyonel karar, bireysel kararlar olmaktan ziyade grup tarafından verilen kararlara dönüşmektedir. Bu tez çalışmasında grup karar vermenin temelleri irdelenmiş, grup karar destek sistemleri değişik yönlerden ele alınmış ve bazı grup karar destek yazılımları değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında çok-kriterli karar verme problemlerinin çözümü için bir web tabanlı grup karar destek sistemi olan InteliTeam tanıtılmıştır. InteliTeam, on-line fikir üretme, konu aydınlatma, problem yapılandırma ve problem çözme işlevleri sağlamaktadır. Nesne-yönelimli yazılım geliştirme, yazılım geliştirme alanındaki ana konulardan biridir.Bu teknik ve metodolojiler dünyada değişik yazılım projelerinde başarıyla kullanılmaktadır. Nesne-yönelimli analiz ve tasarım metodlan ve prosesi, InteliTeam'in geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında nesne-yönelimli yazılım mühendisliği, nesne-yönelimliliğin ana kavramları, modelleme notasyonu (UML) ve proses ele alınmıştır. Verilen teorik bilgiler, InteliTeam'in geliştirme aktivitelerinden alman pratik uygulamalarla desteklenmiştir. xnı
Özet (Çeviri)
Object-Oriented Analysis and Design of a Web-Based Group Decision Support System SUMMARY Keywords : Group decision making, Group decision support systems, Object- oriented analysis and design, UML The internet created an environment with almost everywhere access to a world of information. It makes possible to apply novel methods that allow decision makers to work together to solve complex organizational decision problems, although they might neither be present at the same time in the same place. As all complex organizational problems involve a group of actors, various disciplines, and diverse individuals, many organizational decisions moved from individual decisions to ones made by group decision, especially virtual teams. This thesis studies on the essentials of group decision making, considers various aspect of group decision support systems(GDSS) and evaluates some GDSS software.Also this thesis introduces a web-based collaborative support system, called InteliTeam Group Decision Support System (GDSS), for multicriteria decision making (MCDM) problems. The InteliTeam is the net-centric GDSS which provides on-line idea stimulation, issue clarification, problem structuring and problem solving. It provides on-line mapping, on-line query and on-line analysis functions for any user in any place at anytime. Object-oriented software development is a major topic in the area of software development. These techniques and methodologies are used worldwide successfuly in various software projects. Object-oriented analysis and design methods and process are used for development of InteliTeam. This thesis explain object-orinted software engineering, basic concepts of the object-orientation, modeling notation(UML) and process. Given theoretical knowledge supported with pratical applications from the development activities of InteliTeam. XIV