17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hasar gören yol ve sanat yapıları (Tespitler ve onarım önerileri)
Damaged roads and concrete structures caused by Marmara earthquake on August 17,1999 (Determinations and repair proposals)
- Tez No: 136413
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler - Deprem,Hasar Gören Sanat Yapıları 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem sonucunda Kınalı- Sakarya Otoyolu İzmit-Hendek arası bölümde,büyük çaplı oturma ve çatlamalar meydana gelmiş,büyük ve küçük sanat yapıları hasar görmüştür.Arifîye Üst Geçit Köprüsü yıkılmış, Sakarya Viyadüğü ise 80 cm. e varan yanal hareket yaparak otoyolun trafiğe kapanmasına neden olmuştur.Yerinde yapılan hasar tespiti ve yapı muayenelerinde,deprem nedeniyle ve/veya yapıların kullanım sürecinde deprem dışındaki nedenlerle meydana gelmiş bulunan hasar ve arızalar göstermiştir ki;inşaat süreci ve sonrasında yapı güvenliğine etki eden faktörler arasında zemin koşulları,projelendirme ve uygulama yapıların hizmet ömrünü belirleyen en önemli etkenlerdir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Earthquake, damaged to structures As the result of the earthquake on August, 17 1999, on the motorway of Kınalı Sakarya between İzmit-Hendek, big scale settlements and cracks happened, Small structures were damaged.. Arifiye overpass was demolished and Sakarya viaduct with a lateral motion of 80 cm caused the motorway to be closed to traffic. Site investigations and conditions of the falling structures showed that during, and after construction some important factors like, soil condition, design and execution ways are of great importance.' xu