Bezier ve rasyonel Bezier fonksiyonları ile eğri ve yüzey oluşturma
Constitution of curve and surface with Bezier and rational Bezier functions
  1. Tez No: 136420
  2. Yazar: BARIŞ YILANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Bezier, Bernstein bazı, Bezier eğrisi, Rasyonel Bezier eğrisi, Tensör Çarpım Yüzeyleri Genel olarak eğri çizimi hakkındaki temel teknikler, eğrilerin veri noktalarından geçmelerini zorunlu kılıyordu. Ancak öyle problem türleri vardır ki; bunların hem estetik hemde fonksiyonel gereksinmeleri vardır. Bu çalışmada tarafımdan, ilk olrak Pierre Bezier tarafından matematik temelleri, geometrik karşılıklarından türetilen ve daha sonrada Fornest Gordon ve Reesenfeld aracılığı ile sonucunun Bernstain temellerine denk olduğu gösterilen Bezier eğrileri, Bezier eğrilerinin değişkenleri ve Rasyonel Bezier eğrileri ile Tensör Çarpım Yüzeyi incelenmiş, C kodlan kullanılarak Bezier eğrisi ve yüzeyleri ile ilgili örnekler yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
CONSTITUTION OF CURVE AND SURFACE WITH BEZIER AND RATIONAL BEZIER FUNCTIONS SUMMARY Keywords : Bezier, Bernstein basis, Bezier curves, Rational Bezier curves, Tensor product surfaces. In penerol basic techniques about curve construction, are obliped the curves to pass from data points. However there are kinds of problems such as; they have esthetics and futhermore functional requirements. In this studying I described model about, first; maths bosics by Pierre Bezier derived from geometric mutvals, and then Bezier Curves that pointed its result equilibrium to Bernstein bosics by Fornest Gordon and Reesenfeld; examined the variables of Bezier Curves and Rational Bezier Curves with Tensor Product surface; made examples about Bezier Curves and surfaces with using C codes. Vll