Fonksiyonel polar substitue grup taşıyan vic-dioksim'in bazı komplekslerinin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some vic-dioxime which includes functional polar groups
- Tez No: 136426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANDAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler, vic-dioksim,diklorglioksim, Mn(II), Co(II), Ni(II) kompleksleri.Vic-dioksimler çeşitli metal iyonları ile koordinasyon bileşikleri Iuşturan önemli Iigand sınıfını oluştururlar. Dimetilglioksim, diiminoglioksim ve sübstitüe türevleri gibi simetrik vic-dioksimler sübstitüe monoamino glioksim gibi asimetrik olanlarda literatürde mevcuttur. Asimetrik sübstitüe yapılar karadüzlem yapılarda çözünürlüğü artırırlar. Vic-dioksim komplekslerinin muhtelif organik solventlerde zayıf çözünürlükleri karakterizasyon ve saflaştırma işlemlerini ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle komplekse geçmeden Iigand konumlara uygun fonksiyonel sübstitüentler ekleyerek çözünürlük adım adım artırılabilir. Perinenal konumlara (makrosiklik bileşiklerde) hacimli sübstitüentler eklenmesiyle bileşiklerinin özelliklerinin ölçümü ile birlikte organik solventlerde çözünürlüğü artırırlar. Bizim amacımız muhtelif fonksiyonel gurup taşıyan yeni vic-dioksimler sentezlemektir. Aminlerin ve tiyollerin (E,E)- ile veya siyanojen di-oksil ile reaksiyonu muhtelif sübstitüe diamino ve ditiyoglioksim türevlerini oluşturmaktadır. Vic-dioksimlerin (E, E) ve (E,Z) izomerleri oksim gruplarının N,N veya N, O koordinasyonunun sonucu ortaya çıkmaktadır. Çok az örneklerde ancak birbirlerine dönüşüm örneklerine rastlanmıştır. Mevcut çalışmada aynı Iigand molekülünde ilk kez oksim parçası ile O2S2 donör grupları ile bir araya getirme planını içermektedir. Vic-dioksim ligandına sübstitüe olmuş polar reaktif grupları elde etmek için, seyreltik polar solvent ortamında thia bileşikler DGO ile reaksiyona sokulmuştur. Yeni metal oksim kompleksleri [Pd11, CoII, Ni“,Cu”, U02"] Bis [b-hidroksihekzil tiyosülfanil] 2,3- bis (hidroksiminio) heza casane (LH2) ligandı ve polar ortamda metal tuzlarına nitratlarından uygun koşullarda sentezlenmiştir. Mononükleer komplekslerde metal ligant oranı 1:2 fakat dinükleer komplekslerde 2:2 dir. Metal komplekslerinin çözünürlüğü oksim ligandından daha azdır. Yine çözünürlük metalden metale değişmektedir. Yeni bileşiklerin yapısı İR, H-NMR, UV, MS ve elemental analiz gibi spektral tekniklerle doğrulanmıştır. Detaylar tartışma ve sonuçlarda verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF SOME VIC- DIOKSIM WHICH INCLUDES FUNCTIONAL POLAR GROUPS SUMMARY Key words; vic-dioksim, Dichloroglyoxime, complex of Mn(II), Co(II), Ni(II). Vic-dioksim are an important class of ligands which from coodination compounds with var ious transition metal ions. Symmetric vic-dioximes such as dimethylglyoxime and is substitued derivatives are reported in the literature along with asymmetric enes such as substituted monomaminoglyoximes. The extreme insolubility of metaloxime complexes in number of organic solvents wich severely hinder purification and characterization studies increased step by step by adding suitable functional substituents on the peripherey before optaining metal oxime complexes. The introduction of bulky substituents in the peripheral position of the macrocyle increases their solubility in orcanic solvents together with the meauarement of some properties of compounds. In the present work, we have planned to bring together tw of 02 S2 donor groups with the oxime morety for the first time on the same ligind molecule in order to obtain the desired polar reactive group substituted vic-dioxime ligand. Bis [6-hydroxy hexylthio sulfanyl] 2,3-bis (hydroximino) hexacosane, (14,15-bis (hydroximino)- 13,16- dithio hexocosane). Novel transition metal oxime complexos (Pdll, Coll, Nill, Cull and Uo2II (iv) ) was synthesizedfrom novel oxime ligand, namely 14, 15-bis (hidroksiimino) 13, 16- dithiexacosane (LH2), and nitrates of metal salrs in the pcesence of polar medium. The metal ligand ratio for the {Ni (H2L)2), {Cu (H2 L)2}, {Pol (CH2)}, is 1:2 butforthe uranyl complexes is 2:2 The solubility of metal complexes are muchless than that of the oxime ligand. The solubility of the oxime complexes varies from the metal to metal. The structures of the novel compounds have been confirmed by using suitable spectral tecniques, such as IR, 'H-NMR, UV/VIS, MS and elemetal analysis. The details of the spectroscopic investigations both the ligand and oxime complexes have been interpreted in results and discussion chapter.