İyonofor ve vic-dioksim ligandları ve bazı metal komplekslerinin hazırlanması
Synthesis and complexation of ionophor vic-dioxime ligands
- Tez No: 136427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANDAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : vic- Dioksim, 2- metil tioglikolat, metal oksim kompleksleri ( Ni 11, U02nve Cu11 ). Mono-, di-,tri ve daha fazla nükleer türevlerinin çalışmasını içeren vic-dioksim ligandlarınm yapısal modifikasyonlarının geliştirilmesinde mevcut ilgi devam etmektedir. Son yılarda oksim türevleri ve onların geçiş metal kompleksleri likit kristal, gaz sensor, yarı iletken vb. alanda uygulamalara sahip elektronik, optik yapısal ve koordinasyon özelliklerinin bir neticesi olarak bir hayli ilgi çekmektedir. Oksim grupları, oksiiminden türer. Bu grup biraz bazik nitrojenden dolayı amfıprotik ve MN4 merkez içeren koordinasyon bileşiklerinin hidroksil grubu asidiktir ve vic- dioksim kompleksleri bu sebeple üzerinde çok çalışılan bir konudur. Mevcut olarak redoks aktif grup taşıyan çok yönlü ligandların dizaynı ile ilgilenilmiş ve yapısal çatıda makrosiklikliğin bir parçası olarak ( piridil gibi ) aktif gruplar araştırılmaktadır. Literatürde rapor edilen vic-dioksim ligandlarınm reaktif periferal sübstitüentlerinin sayısı oldukça azdır ve bu sübstitüe yapıların hetero atomları genellikle N, S, O veya bu donör grupların ikili karışımlarıdır. Donör grupların tabiatına bağlı olarak bu metallerin etkileşimi farklı eğilimler gösterir. Yapılan çalışmada, öncelikle periferal aktif S, S-bis ( metoksi karbonil (metil) diklorgkioksim ) ( H2L ) elde edildi. Bu bileşik daha sonra hem metal komplekslerinin eldesiyle hem de iyonofor ligandın eldesinde kullanıldı. Mononükleer Ni u, Cü n ve dinükleer UO2 ( IV ) kompleksleri hem H2L hem de E^U'den ilgili metal tozlarından tercihli oranlarda elde edilmiştir. Yeni vic-dioksimler ve bunların geçiş metal kompleksleri uygun spektroskopik tekniklerle yani İR, !H NMR, UV-Vis, MS ve elementel analiz ile doğrulanmıştır. Sentezi gerçekleştirilen yeni maddelerin spektroskopik sonuç ve detayları, sonuç ve tartışma bölümünde yer almaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND COMPLEXATION OF IYONOPHOR vie- DIOKSIM LIGANDS SUMMARY KEYWORDS : vie- dioxime, 2 methylthioglycolate metal oxime complexes ( Ni °, U02 n,andCun ) There has been current interest in exploring structural modifications to the vic-dioxime system, including the study of bi-, di-, tri-or more nuclear derivatives. For many years oxime derivatives and its transition metal complexes have attached considerable attention as a consequence of their derivative electronic, optical, structural and coordination properties which offer applications in the fields of liquid crystal, gas sensors and etc, The oxime groups are derived from oxy-imine. This group is amphiprotic with a slightly have nitrojen and mildly acidic hydroxyl group owing to their importance as stable MN4core containing coordination compounds, vic-dioxime complexes have been much investigated. Incorporation of vic-dioxime moiety on the monocycle provides an efficient on MN4 core with additions two hydrogen bridges. We are interested in fabricating new multicite ligands that contain redox active groups and/ or external transition metal recognition sites such as pyridyl as a part of macrocycle host structural frameworks. The number of reactive peripheral substituents of the vic-dioxime ligands reported in the literature is rather few and heteroatoms of these substituted structure are usually O, N, S, or binary mixtures of these donor groups. Depending on the nature of the donor groups, the interaction of the metal ions show different tendencies. In the present work, firstly we have obtained peripheral active S, S- bis ( metoxycarbonylmethyl ) dithioglyoxime ( H2L ). This compound ( H2L ) was used to the further reactions both obtaining metal complexes and condensation procedure. S,S-bis ( N,N' -dimethylethylamidmethyl ) dithioglyoxime ( H2L' ) have been prepared by the condensation of newly synthesized S,S- bis ( methoxy carbonylmethyl ) dithioglyoxime ( H2L ) with oxime amine derivatives in the presence of methanol and reflux temperature. Mononuclear Ni n, Cu n, and dinuclear U02 ( IV ) complexes of both H2L and H2L' have been synthesized with the salts of the relevant metal ions. The structures of novel vic-dioximes and their transition metal complexes have been confirmed by using suitable spectral techniques such as IR, 'H NMR, UV-Vis, MS and elemental analysis. The details of the spectroscopic investigations have been interpreted in results and discussion chapter. IX